KPZ’19 – Tematy zgłoszone przez Firmy

Symulator jazdy pojazdem przemysłowym w halach produkcyjnych w technologii 3D

prowadzący: dr inż. Marek Piasecki
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Celem projektu zespołowego jest stworzenie symulatora graficznego odpowiedzialnego za sterowanie wózkami produkcyjnymi wykorzystywanych w branży przemysłowej oraz IoT. Symulator na podstawie dostarczonych materiałów, w postaci plików graficznych, ma symulować otoczenie hali produkcyjnej oraz pojazd, którym operator ma możliwość poruszania się po otoczeniu, z perspektywy kamer umieszczonych na wózku. Głównym założeniem projektu jest wykorzystanie symulatora w celach szkoleniowych dla operatorów.

Założenia Projektu:

  • Pojazd posiada 4 kamery umieszczone z każdej strony
  • Pojazd potrafi poruszać się w kierunkach: przód, tył, obrót w lewo, obrót w prawo, kombinacje kierunków, np. przód + obrót w prawo.
  • Pojazd ma posiadać strefy bezpieczeństwa wykrywające przeszkody wokół pojazdu oraz informować operatora o niebezpiecznej odległości do przeszkody
  • Symulator ma posiadać zewnętrzne API do sterowania pojazdem (REST, WebSockets, …), ale również obsługę urządzeń do sterowania (Pad, Klawiatura, JoyStick)
  • (Opcjonalnie) Przedstawienie symulatora w wirtualnej rzeczywistości (HoloLens)

Technologie:

  • Stawiamy na otwartość i innowacyjność rozwiązania, możliwe są takie rozwiązania jak openGL, WebGL, Unity3D, Unreal Engine, …
Zdalny kontroler sterujący dla pojazdów przemysłowych wykorzystywanych w halach produkcyjnych

prowadzący: dr inż. Maciej Nikodem
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Celem projektu zespołowego jest stworzenie kontrolera w postaci aplikacji, która odpowiedzialna będzie za sterowanie najważniejszymi funkcjami pojazdu bezprzewodowo wykorzystując sieci lokalne. Głównym założeniem projektu jest wykorzystanie kontrolera w celach szkoleniowych dla operatorów wózków przemysłowych w branży IoT.

Założenia Projektu:

  • Kontroler ma umożliwiać sterowaniem ruchu pojazdu: ruch do przodu, ruch tyły, obrót w prawo, obrót w lewo, oraz kombinacje, np. ruch do przodu + obrót w prawo.
  • Kontroler powinien posiadać podgląd wizyjny w postaci obrazu z kamer
    umieszczonych na pojeździe.
  • Kontroler powinien informować operatora o zagrożeniach, takich jak przeszkoda na
    drodze, w postaci informacji wizualnej
  • Komunikacja z pojazdem ma się odbywać za pomocą internetowych kanałów
    informacji takich jak REST, WebSockets

Technologie:

  • Stawiamy na otwartość i innowacyjność rozwiązania, aplikacja może być stworzona jako aplikacja internetowa lub aplikacja natywna i być uruchamiana na urządzeniach takich jak smartfon, tablet, laptop.

 

Aspekt grywalizacyjny jako wsparcie oddolnych inicjatyw

prowadzący: dr inż. Tomasz Kubik
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Odpowiednia motywacja jest głównym czynnikiem zachęcającym użytkowników do działania w różnych obszarach pracy. Częstym sposobem aktywizacji użytkownika systemu jest odpowiednio przemyślany system nagród. Aspekt ten jest w bardzo szerokim stopniu realizowany z użyciem mechanizmu grywalizacji. Grywalizacja używana jest zarówno w grach komputerowych, co sprawia, że graczowi trudno oderwać się od ekranu, jak i jako stały element portali internetowych czy programów lojalnościowych oferowanych przez wielkie koncerny.

Projekt ma na celu realizację skalowalnego systemu premiującego użytkowników za wykonanie określonych aktywności. Nagrodami mogą być zdobywane punkty i trofea, a sami uczestnicy mogą piąć się w górę rankingu rywalizując między sobą. System powinien być adaptowalny do potrzeb klienta, umożliwiać prowadzenie statystyk aktywności użytkowników oraz definiować własne nagrody za aktywności.

Technologie:
Aby system mógł być dostępny dla użytkowników z poziomu przeglądarki, należy wykorzystać preferowane technologie webowe. Konkretne języki programowania czy frameworki nie sa jednak narzucane.

My School - system zarządzania szkoleniami wewnętrznymi

prowadzący: dr hab. inż. Wojciech Bożejko
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Projekt ma na celu realizację systemu zarządzającego szkoleniami dostępnymi zarówno wewnątrz firmy jak i oferowanymi przez zewnętrznych dostawców. Celem jest katalogowanie ofert szkoleniowych, możliwość zapisu pracowników na szkolenia a następnie zbieraniu feedbacku odnośnie wykonanych zajęć. Niektóre szkolenia mogą odbywać się również cyklicznie i być rozłożone na większą liczbę dni. Do rozpoczęcia szkolenia z kolei wymagana jest minimalna liczba uczestników.

Technologie:
Aby system mógł być dostępny dla użytkowników z poziomu przeglądarki, należy wykorzystać preferowane technologie webowe. Konkretne języki programowania czy frameworki nie sa jednak narzucane.

 

Asystent pakowania auta (Car Trunk Assistant)

prowadzący:  Arkadiusz Niemiec <arkadiusz.niemiec@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Tuż przed wyjazdem na narty lub na wakacje własnym autem, pojawia się ważny moment i jednocześnie problem. Jak ułożyć i zapakować do bagażnika wszystkie walizki, torby oraz inne rzeczy, które chcemy zabrać na wyjazd? Zapewne większość z nas doświadczyła sytuacji pakowania bagażnika kilkukrotnie. Niestety za każdym razem okazywało się, że można to zrobić inaczej, więc wypakowywało się auto i umieszczało cały załadunek w teoretycznie lepszy sposób.
Projekt ma na celu opracowanie aplikacji mobilnej (ewentualnie strony internetowej) obliczającej i podpowiadającej, jakie ułożenie wybranych przedmiotów w bagażniku auta będzie najlepsze. Aplikacja ma za zadanie pomóc w rozwiązaniu geometrycznego problemu plecakowego, gdzie wszystkie przedmioty mają tę samą wartość, ponieważ wszystkie muszą zostać zabrane.

Zakres funkcjonalny:
- Import danych o wymiarach bagażników samochodowych ze stron producentów lub ze strony z kolekcją takich informacji
- Wyszukiwanie i wybór auta po marce, modelu, typu, roku produkcji
- Możliwość wprowadzania wymiarów bagażnika auta w przypadku braku danego modelu w bazie danych
- Możliwość wprowadzania przedmiotów do spakowania i ich wymiarów
- Wyświetlanie w uproszczonym modelu 3D rozmieszczenia wprowadzonych przedmiotów w bagażniku wybranego modelu auta

Jako ułatwienie i dodatkowa opcja można zaimplementować funkcję do wymiarowania przedmiotów do spakowania przy pomocy aparatu w telefonie lub na podstawie zdjęć.

Agile personal productivity paraphernalia

prowadzący:  Iwona Poźniak-Koszałka <iwona.pozniak-koszalka@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Metodyki zwinne [1] używane przede wszystkim w rozwoju oprogramowania, ale również znajdujące zastosowanie w innych domenach biznesowych, stały się popularnym rozwiązaniem w wielu aspektach pracy w przedsiębiorstwach [2]. Obecnie również zauważa się potencjał w wykorzystaniu metodyk zwinnych w utrzymywaniu produktywności jednostki i to nie tylko w życiu zawodowym, ale również osobistym, czy rodzinnym. Można zauważyć tendencję mającą na celu zastosowanie istniejących teorii i praktyk metodyk zwinnych skierowanych właśnie w tę stronę [3,4].
Mając powyższy fakt na uwadze oraz widząc pewną niezagospodarowaną przestrzeń w tej dziedzinie, planuje się realizację projektu mającego na celu stworzenie oprogramowania do wspierania osobistej produktywności w codziennym życiu (praca, rodzina). Ze względu na szerokie grono potencjalnych odbiorców projekt powinien się skupiać w dużej mierze na ich jakości użytkowej. Funkcjami takiego oprogramowania powinno być tworzenie projektów. Zarządzanie i przyznawanie pierwszeństwa zadaniom oraz grupom zadań. Interakcje społecznościowe.

1. http://agilemanifesto.org/iso/pl/manifesto.html
2. http://www.scaledagileframework.com/about/
3. https://techbeacon.com/personal-scrum-using-agile-techniques-manage-your-life
4. http://www.lifehack.org/articles/featured/scrum-for-one.html

Sklepowy system rozszerzonej rzeczywistości do prezentacji informacji o produkcie

prowadzący: Bartosz Jabłoński <bartosz.jablonski@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Electronic Shelf Edge Label czyli Elektroniczne etykiety cenowe to rozwiązanie przyjęte w kilku sieciach hipermarketów polegające na zastąpieniu papierowych etykiet z ceną na półce – wyświetlaczem elektronicznym. Była to w ostatnim czasie dość duża innowacja, dzięki której sklepy, spodziewają się zmniejszenia liczby pomyłek w oznaczeniu ceny (cena na półce vs przy kasie), możliwości szybkiego wprowadzania zmian cen dużym grupom produktów (nawet w zależności od pory dnia i ruchu w sklepie) czy wreszcie mniejszego nakładu pracy personelu oznaczającego ceny.
Póki co, ze względów technologicznych (np. ceny wyświetlaczy) oznaczenia ESE implementuje się najczęściej jako elektroniczny wyświetlacz ośmiosegmentowy z dodatkową, papierową informacją o produkcie (choć oczywiście dostępne są już – wciąż na dużą skalę drogie – złożone wyświetlacze e-ink).

Celem przedsięwzięcia byłaby analiza, zaprojektowanie i rozważenie przykładowego wdrożenia alternatywnego w stosunku do „Electronic Shelf Edge Label” systemu oznaczania produktów na półkach.
System będący przedmiotem niniejszego projektu miałby testowo używać kart-tagów rozszerzonej rzeczywistości, oraz aplikacji mobilnej typu Augement Reality która po nakierowaniu kamerą na tag wyświetlałaby informację o produkcie, w tym np. cenę. Dodatkowo system powinien umożliwiać wprowadzanie produktów (posiadać bazę danych produktów, tagów itp.), wraz z przypisaniem do kart.

Szperacz świec

prowadzący:
stan: dostępny

Świece Japońskie, to technika analizowania wykresów notowań giełdowych stosowana w celu przewidzenia notowań w przyszłości. Przykład wykresu świecowego można zobaczyć poniżej.
Na takich wykresach powstają powtarzalne formacje, które są sygnałami kupna, bądź sprzedaży.

Tematem projektu jest napisanie systemu informatycznego, który będzie automatycznie wyszukiwał sygnały kupna i sprzedaży dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zakres funkcjonalny:
- Import danych z notowaniami giełdowymi
- Wyszukiwanie formacji na wykresie pojedynczej spółki
- Wyszukiwanie spółek, na których aktualnie utworzyła się zadana formacja
- Sprawdzanie skuteczności zadanej formacji, dla wybranej spółki w oparciu o dane historyczne
- Wsparcie dla różnych interwałów czasowych

 

Automatyczny licznik odsłon billboardu reklamowego

prowadzący:
stan: dostępny

Koszt kampanii billboardowej dla reklamodawcy jest typowo zależny od lokalizacji reklamy, jej wielkości i czasu ekspozycji. Lokalizacja billboardu z reklamą może dawać orientacyjne, statystyczne pojęcie o liczbie osób do których reklama miała szansę dotrzeć (inne, nie rozpatrywane tutaj czynnik to np. umiejscowienie zgodne z potencjalną grupą docelową, czy prestiż lokalizacji). Innymi słowy jeden z kluczowych parametrów (tzw. Key Performance Indicator) które reklamodawca chciałby maksymalizować jest pochodną (orientacyjną) umiejscowienia reklamy. Jest to sytuacja inna niż np. na rynku reklamy Internetowej gdzie KPI – liczby odsłon reklamy może być mierzony dokładnie i aktualizowany szybko. Taki bezpośredni i aktualny KPI może mieć wiele zalet łatwych do wytłumaczenia reklamodawcom (np. gdy billboard na uboczu jest widziany przez więcej osób niż wskazywałaby intuicja, jest-nie jest widywany w pewnych godzinach, albo umieszczony przy dotąd ruchliwej drodze pozostaje niezauważony bo w okuł dogi zorganizowano objazd itp.)

O ile automatyczne mierzenie liczby odsłon w Internecie jest technologicznie proste, to w przypadku bilbordów jest to zrobić trudniej, ale wraz z rozwojem elektroniki i algorytmów komputerowych powinno się to dać zrobić coraz łatwiej i taniej…

Celem przedsięwzięcia byłoby, zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia próbującego zliczać liczbę ludzi mogących zauważyć billboard. Wstępnie zakłada się, że urządzenie mogłoby być niewielkim „pudełkiem” zbudowanym w oparciu o mikrokomputer (np. Raspberry Pi) oraz kamerę/aparat gdzie mikrokomputer wykonywałby algorytm wykrywający i zliczający twarze. Urządzenie powinno łączyć się z centralnym serwisem integrującym je z większym systemem takich urządzeń i odnotowywać statystyki w bazie danych. System zarządzania takimi urządzeniami z kolei powinien umożliwiać wykonywanie raportów „wyświetleń”.

Robot zabawka edukacyjna ucząca dzieci programowana w języku „Skratch lub Logo”

prowadzący:
stan: dostępny

Języki programowania Skratch czy Logo zostały zaprojektowane jako narzędzie do nauczania dzieci (w wieku ok pierwszych klas szkoły podstawowej) podstawowych zasad programowania. Typowe implementacje interpretatorów tych języków prezentują wyniki działania programów na monitorze.

Celem projektu zespołowego byłoby zaprojektowanie i wykonanie zabawki edukacyjnej uczącej dzieci programowania. Zabawka powinna być otwartą i rozszerzalną platformą sprzętowo programową możliwą do złożenia w postaci tzw. „Build Kits” z powszechnie dostępnych komponentów elektronicznych (w przeciwieństwie do np. „zamkniętego”, obłożonego prawami autorskimi i stosunkowo drogiego Lego mindstorms). Przykładowa zbudowana w ten sposób zabawka mogłaby składać z komputerka R. Pi Zero (jakąś jego alternatywę, lub mikrokontroler np. STM32), napędu, głośniczka, czujnika temperatury, czujnika zbliżenia, diod świecących, kamery (na podczerwień?) itp. Dalej platforma powinna mieć możliwość programowania tak zbudowanej zabawki za pomocą programu w języku Skratch lub Logo, w tym celu należy zaimplementować system interpretujący polecenia języka oraz serwis instalujący program w robocie tak, aby mógł to zrobić początkujący programista.

Zespół projektowy powinien przygotować efekt swojej pracy jako produkt do samodzielnego złożenia gdzie grupą docelową (w marketingu tzw. Buyer Personą) byłby np. ojciec córki zainteresowanej programowaniem i/lub robotami. Złożenie elektronicznej części produktu mogłoby być zajęciem angażującym bardziej ojca zaś oprogramowanie robota – córki.

Organizator zabaw

prowadzący: Paweł Rogaliński <pawel.rogalinski@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest stworzenie aplikacji społecznościowej pomagającej w organizacji zabaw oraz imprez wśród jej użytkowników.

Realizacja projektu zakłada stworzenie dwóch współpracujących ze sobą systemów: aplikacji mobilnej oraz serwera.

Serwer będzie służył do rejestrowania nowych, mobilnych użytkowników aplikacji oraz do przetrzymywania wspólnych danych na temat zabaw.

Aplikacja mobilna będzie mogła wyświetlić na liście kontaktów osoby, które również korzystają z aplikacji (podobnie do programu WhatsUp).

Program pozwoli użytkownikowi stworzyć wydarzenie, wprowadzić jego opis a następnie rozesłać informację o nim do innych użytkowników aplikacji.

Miejsce oraz czas wydarzenia mogą być określone odgórnie przez osobę tworzącą (gospodarza) lub też może zostać zorganizowana na te tematy ankieta.
Do wyboru miejsca/możliwych miejsc zdarzenia można wykorzystać mapę.
Gospodarz może również określić „potrzeby”, a więc zasoby (przedmioty, ilość/rodzaj jedzenia/picia) jakie uważa że powinny zostać zorganizowane.
Gospodarz decyduje czy zabawa będzie rozliczana wspólnie (wtedy aplikacja podliczy wydatki wszystkich obecnych oraz dokona podziału kosztów oraz określi sposób rozliczenia)

Każdy z zaproszonych oraz gospodarz może:
- określić swoją obecność na zabawie
- zagłosować w ankietach zorganizowanych przez gospodarza
- uczestniczyć w czacie dotyczącym zabawy
- zaoferować co przyniesie na zabawę (dopisując to ręcznie do wydarzenia bądź odznaczając pozycję na liście potrzeb gospodarza)
- dopisać poniesione przez siebie wydatki do rozliczenia wspólnego (jeżeli gospodarz zatwierdził taką opcję)
- wyświetlić mapę prowadzącą na miejsce zabawy.

Urządzenie do pomiaru mocy biegacza

prowadzący: Krzysztof Arent <krzysztof.arent@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

W 2016 r. studenci PWr budowali wraz z firmą Comarch (tak samo w ramach przedmiotu Projekt Zespołowy) urządzenie do pomiaru mocy kolarza. Urządzenia tego typu (zgodnie z naszymi wspólnymi przewidywaniami z tamtego okresu) zyskały dużą popularność wśród pasjonatów kolarstwa oraz triatlonu. Rynek mocomierzy rowerowych stał się na tyle opłacalny, że skłonił firmy do inwestycji w nowe konstrukcje rowerowe, ale także do poszukiwań rozwiązań które można byłoby wdrożyć w innych dyscyplinach sportu.
Naturalnym kierunkiem poszukiwań takiego nowego obszaru jest bieganie a jednym z pierwszych urządzeń inspirowanych mocomierzami rowerowymi jest „STRYD”, służące jak to określa producent do mierzenia mocy biegacza. W rzeczywistości jest to urządzenie montowane na bucie w miejscu sznurowadeł które za pomocą pewnego modelu matematycznego zamienia dane z akcelerometrów i żyroskopu na metryki takie jak: Moc, sprężystość nogi, czas kontaktu z ziemią, oscylacja pozioma, kadencja.

Celem projektu byłoby skonstruowanie urządzenia wyposażonego w czujniki takie jak akcelerometr i żyroskop oraz umożliwiającego telemetrię danych podczas biegu do zapisania i analizy. Następnie próba przeanalizowania danych w celu określenia modelu umożliwiającego przeliczanie danych na wskaźnik poziomu intensywności biegu (nie musi być to Moc, prawdopodobnie zresztą jak w urządzenie STRYD nie mierzy dokładnie mocy).

Personal Travel Time Reliability Assistant

prowadzący: dr inż. Paweł Rogaliński
stan: zarezerwowany
Krótki opis projektu:
Niezawodne szacowanie czasu podróży - jeden z ważnych współcześnie tematów, który dobrze zrozumiany może przynosić wiele korzyści. Szczególne skierowanie się ku osobisty celom podróży (codzienna droga na uczelnie/do pracy/na różne formy rekreacji), ma na celu znaczną poprawę w dziedzinie bezpieczeństwa oraz minimalizowanie frustracji oraz spóźnień związanych z korkami/utrudnieniami. Rozwiązania dla wyzwań z zakresu zarządzania czasem podróży nie są niczym nowym. Natomiast skierowanie go bardziej dla osobistych celów nadal zdaje się być dotknięte tylko przy ogólnym podejściu. Mając potencjalnie bogatą bazę danych wejściowych (codzienna/częsta podróż) należałoby skonstruować model stochastyczny podróży. Urządzeniem do zbierania danych może być telefon wyposażony w moduł GPS oraz oprogramowanie do kolekcjonowania informacji o podróży. Model stochastyczny opierać się powinien głównie o „doświadczenie” użytkownika. Ostatecznie należy zbudować aplikację służącą wsparciu w podróżach przy użyciu przygotowanego modelu.

Inteligenta Tabliczka na drzwi

prowadzący: dr hab. inż. Elżbieta Roszkowska
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Typowo w budynkach biurowych, oprócz pokojów zajmowanych na stałe przez pracowników, wyróżnia się specjalne pomieszczenia ogólnodostępne (np. sale konferencyjne, sale szkoleniowe, pokoje VIP dla spotkań z partnerami biznesowymi). Z racji swojego przeznaczenia, pokoje takie należy rezerwować - najlepiej w dostępnym dla każdego, komputerowym systemie rezerwacji, gdzie pracownicy uprawnieni do rezerwacji mają wgląd w kalendarz „zajętości” danej sali i mogą dodać własną rezerwację.

Celem projektu byłoby stworzenie systemu komputerowego i tabliczek na drzwi wyświetlających dynamicznie informację dotyczącą sali w budynku biurowym. W miarę możliwości tabliczki powinny być bezprzewodowe i działać długo na zasilaniu bateryjnym (być skonstruowane w oparciu o wyświetlacz e-ink, mikrokontroler/mikrokomputer o niskim poborze prądu komunikować się przy użyciu jednej z nisko energetycznych metod komunikacji). System komputerowy powinien posiadać bazę informacji przeznaczonych do wyświetlenia na tabliczkach (przykładowo mogą to być harmonogramy spotkań, tytuły szkoleń lub inne komunikaty) którą udostępniałby za pomocą protokołu REST API jednostce sterującej tabliczkami. Jednostka taka zaś powinna odświeżać zdalnie informację na tabliczkach.

Jako opcjonalne rozszerzenie możliwości systemu, tabliczka mogłaby przyjmować informację od użytkownika i przekazywać do systemu (np. można by anulować spotkanie bezpośrednio z tabliczki).

Przenośny ergospirometr sportowy

prowadzący: dr inż. Paweł Rogaliński
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Spiroergometria sportowa (potocznie ergospirometria 😉 ) to badanie z zakresu medycyny sportowej mające na celu ocenę efektywności układów oddechowego, krążenia metabolicznego człowieka w odpowiedzi na wysiłek fizyczny. Od lat używana jako narzędzie pomiaru postępów treningowych w sporcie profesjonalnym, a ostatnio także w sporcie amatorskim.
Badanie w dużym uproszczeniu polega na pomiarze przepływu (ilościowego) powietrza przez układ oddechowy, badaniu składu powietrza wdychanego i porównaniu go wydychanym oraz mierzeniu tętna sportowca w celu oszacowania jego możliwości wykorzystania tlenu w trakcie wysiłku. Dalej (wciąż upraszczając) im więcej tlenu jesteśmy w stanie przyswoić maksymalnie tym mamy większe możliwości przetworzenia energii. Parametr, którego między innymi szuka to badanie to VO2Max.

Profesjonalne urządzenie służące do tego badania zwane Ergospirometrem może kosztować ponad 100 tys zł.

Celem projektu jest skonstruowanie uproszczonego ergospirometru badającego przepływ powietrza i stosunek ilości dwutlenku węgla w powietrzu wdychanym i wydychanym(dwutlenku węgla a nie tlenu bo mierzenie dwutlenku jest łatwiejsze) oraz przebadaniu sportowca takim urządzeniem i porównaniu z urządzeniem profesjonalnym w celu oceny użyteczności wersji uproszczonej (i przede wszystkim kilkuset krotnie tańszej).

Urządzenie badające mikroklimat pomieszczenia biurowego w celu zwiększenia komfortu I efektywności pracy

prowadzący: dr inż. Krzysztof Arent
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Istnieje wiele zasad formalnych (czasem wręcz prawnych) i badań dotyczących optymalnego mikroklimatu pomieszczenia biurowego. Elementami takiego mikroklimatu są między innymi temperatura otoczenia, wilgotność, nasłonecznienie (czy ogólnie natężenie światła w przypadku światła sztucznego) czy skład powietrza (np. procentowy udział dwutlenku węgla w stosunku do tlenu) itd.

Celem projektu było by zebranie zaleceń dotyczących optymalnego mikroklimatu sprzyjającego pracy biurowej i skonstruowanie niewielkiego urządzenia które poprzez ciągłe monitorowanie czynników mikroklimatu wykazywało by zalecenia służące optymalizacji tych czynników. Przykłady zaleceń to np.: przewietrz pomieszczenie bo kończy się tlen, zapal dodatkowe światło bo przy obecnym naświetleniu wydzielasz melatoninę i jesteś senny, zmniejsz temperaturę klimatyzacji bo jest zbyt duża różnica między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz biura itp. Urządzenie powinno być być dostosowane do umieszczenia w pokoju biurowym, może być podłączane do prądu, bezprzewodowo do Internetu, może mieć funkcję łączenia się w sieć z innymi urządzeniami tego samego typu.

System klasyfikujący błędy aplikacji Internetowych

prowadzący: dr inż. Paweł Rogaliński
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:

W ramach codziennego supportu złożonych aplikacji o szerokim zasięgu (jak np. portal webowy) zgłaszanych jest od kilku do nawet kilkuset błędów dziennie. Typowo, błąd, wstępnie klasyfikowany przez zgłaszającego użytkownika, jest następnie analizowany przez zespół wsparcia technicznego (na tzw. pierwszej linii) gdzie jest następnie przekazywany wewnątrz firmy wytwarzającej oprogramowanie do osób potrafiących go rozwiązać (tzw. drugiej i trzeciej linii supportu produktu). Osoba klasyfikująca (z pierwszej linii) problemy uwzględnia między innymi następujące czynniki: czy błąd nie jest już zgłoszony przez innego użytkownika i jest już rozwiązywany, czy nie wynika np. z innych znanych problemów (np. awarii serwów), czy istniał już kiedyś podobny błąd i znamy jego rozwiązani, czy problem wynika z zaplanowanych działań (np. prac serwisowych), jakiego modułu dotyczy błąd, jakich użytkowników obejmuje itd. Celem pracy na pierwszej linii jest przefiltrowanie jak największej liczby błędów (np. usuwając duplikaty lub stosując znane rozwiązania) i skierowanie już pojedynczych z nich do osób mogących je rozwiązać.

Celem projektu zespołowego jest stworzenie zautomatyzowanego, uczącego się systemu klasyfikującego błędy, który wspomagałby (idealny taki system wyręczałby) osoby filtrującej i klasyfikującej błędy na pierwszej linii wsparcia. System bazowałby na puli aktualnie zgłaszanych błędów, historycznej bazie błędów, informacji o stanie systemu i np. aktualnych pracach serwisowych. Mógłby uwzględniać i uczyć się czynników pozatechnicznych (np. tego że jakiś użytkownik nadużywa funkcji zgłaszania błędów) które mogą ujawnić się w wyniku analizy dużej ilości danych o zgłoszonych błędach.

Aplikacja marketingowa 3D wykorzystująca fotogrametrię I silnik gry komputerowej 3D

prowadzący: dr inż. Paweł Rogaliński
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:

Celem projektu byłoby przygotowanie interaktywnego przewodnika po budynkach firmy Comarch (lub w ogólności prezentacja jakiegoś kompleksu budynków – np. PWr) który byłby wizualnie atrakcyjny (np. przez wykorzystanie współczesnego silnika gier 3D – Unity) i który dałoby się zrobić bez dużego zaangażowania zespołu grafików, lecz metodami tzw. Fotogrametrii (na podstawie dużej liczby zdjęć cyfrowych danego miejsca).

 

System akwizycji danych z obiektów przemysłowych w chmurze wraz z interfejsem dla użytkownika

prowadzący: dr inż. Paweł Ksieniewicz
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Opracowanie rozwiązania pozwalającego na pobieranie danych pomiarowych z rzeczywistych obiektów przemysłowych rozlokowanych w Polsce oraz zagranicą i umieszczenie danych w chmurze. Dostęp do danych będzie możliwy za pomocą sieci internet lub GSM. Przykładowe dane do zarchiwizowania:

  • wartości pomiarowe z czujników temperatury
  • informacje o poziomie wypełnienia zbiorników
  • historia pracy urządzeń i procesów technologicznych
  • historia alarmów i awarii

Aplikacja do prezentacji danych powinna być możliwa do uruchomienia na dowolnym komputerze (aplikacja web) jak również powinny powstać aplikacje na Telefon/Tablet (Android, iOS).
Dostęp do danych dla klienta końcowego powinien być możliwy po zalogowaniu i jedynie do jego danych.

Opracowanie uniwersalnego sterownika linii do ciągłego podawania i odbierania palet do i z urządzenia paletyzującego

prowadzący: dr inż. Jacek Jagodziński
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Maszyna, która w sposób ciągły układa na paletach opakowania, musi być również w sposób ciągły zasilana pustymi paletami, jak również gotowe pełne palety powinny być przetransportowane do miejsca gdzie zostaną ofoliowane lub odebrane i przekazane do zmagazynowania. Podawanie może odbywać się poprzez transporter o skalowalnej długości – składany z gotowych modułów (stołów z napędzanymi rolkami) łączonych ze sobą kaskadowo i integrujących się w taki sposób, żeby zapewnić ciągłość podawania palet. Analogicznie odbywa się odbieranie gotowych palet z ułożonym towarem. Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego systemu sterowania ciągiem technologicznym, w którym parametryzowalibyśmy ilość modułów transportera, określali czy jest to transporter dostarczający czy odbierający palety, wyznaczali warunki brzegowe tak żeby zapewnić ciągłość dostarczania lub odbierania palet. System powinien być autonomiczny ale jednocześnie musi komunikować się z rzeczywistą maszyną. Jako dodatkową funkcje można zaimplementować opcje podawania wymiarów transportowanego produktu przez co transporter mógłby służyć do transportowania np. kartonów.

Oprogramowanie do optymalizacji ułożenia opakowań na palecie

prowadzący: dr inż. Paweł Ksieniewicz
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Opracowanie oprogramowania służącego do zoptymalizowania ułożenia różnych opakowań tj. worki i kartony o różnym kształcie i wadze na palecie. Oprogramowanie docelowo będzie współpracować z fizyczną maszyną, która będzie układać opakowania na dostarczanych w sposób ciągły paletach. Jako dane wejściowe użytkownik będzie określał rozmiar, wagę i orientacje opakowań na linii podającej oraz planowaną wysokość i/lub wagę pełnej palety. Program bazując na możliwościach / ograniczeniach urządzenia powinien poprzesz obracanie i dosuwanie do siebie opakowań, a następnie przesuwanie na paletę próbować zoptymalizować ułożenie opakowań ze względu na:

  • Ilości opakowań na palecie
  • Czas potrzebny na ułożenie

Ale też uwzględnieniem z góry założonych warunków początkowych np. konkretnego położenia worka na palecie – tj. szwem środka.
Interfejs programowy powinien potrafić zwizualizować przynajmniej w sposób przybliżony wygląd palety po zapakowaniu oraz umożliwić wyeksportowanie np. w formie pliku z zestawem danych do maszyny.

 

System weryfikacji jakości strumienia danych audio wykorzystujący technikę fingerprintingu

prowadzący:
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Audio fingerprint (ang. odcisk palca) to skondensowana reprezentacja sygnału dźwiękowego – jedno- lub wielowskaźnikowa macierz wyznaczona w oparciu o właściwości czasowe i/lub częstotliwościowe sygnału. Projekt ma na celu skonstruowanie fingerprint’u, który będzie stanowił referencję dla oceny jakości strumienia danych audio poddanego dalszej obróbce (kodowanie/dekodowanie, postprocessing, itd.) w sytuacji kiedy nie jest możliwe odwołanie się do oryginalnego sygnału, np. podczas streamingu, transmisji ‘na żywo’ lub dowolnej innej sytuacji, w której chcemy zredukować złożoność obliczeniową oraz zasoby potrzebne do przechowania sygnału referencyjnego. Odległość między dwoma fingerprint’ami (macierzami) będzie proporcjonalna do stopnia degradacji strumienia audio.

Bazując na przykładowym rozwiązaniu, opracowanym przez pracowników firmy Dolby, uczestnicy projektu będą mieli za zadanie m. in.:

  • wyselekcjonować charakterystyki sygnału adekwatne do oszacowania jego jakości,
  • zaimplementować metody normalizacji danych oraz wyznaczania odległości między macierzami,
  • zbadać możliwości wykorzystania charakterystyk percepcyjnych sygnału dźwiękowego,
  • opracować sposób na dodanie do fingerprint’u metadanych audio.

Projekt w całości realizowany będzie w języku Python oraz z wykorzystaniem zewnętrznych bibliotek pythonowych.

Gra z Dolby Atmos

prowadzący: dr inż. Andrzej Rusiecki
prowadzący: dr inż. Marek Piasecki
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Dolby Atmos jest formatem dźwięku nowej generacji: pozwala na definiowanie obiektów audio które mają własne położenie i głośność. To podejście umożliwia nie tylko na panowanie dźwięku w tradycyjnej płaszczyźnie (jak w systemach 5.1 czy 7.1), ale umożliwia renderowanie dźwięku z ogromną precyzją i płynnym ruchem także ponad głową (a w przypadku korzystania ze słuchawek, pod stopami) gracza.

Dolby Atmos for Headphones to technologia, która umożliwia użytkownikom systemu Windows 10 i XBox korzystanie z Dolby Atmos w domu bez poważnych inwestycji. W ten sposób około 500 milionów ludzi ma łatwy dostęp do treści Dolby Atmos.

Ostatnio zarówno WWISE, jak i FMOD, dwa najpopularniejsze silniki audio dla gier, dodały obsługę Dolby Atmos. Istnieje również wtyczka Dolby Atmos dla Unity.

Celem tego projektu jest stworzenie gry, w której obiektowe audio będzie odgrywać ważną rolę. Na przykład gra, w której obiekty dźwiękowe są przenoszone w przestrzeni kosmicznej, ciemny labirynt, w którym dźwięk jest używany do nawigacji itp.

Open-source fixed-point toolbox

prowadzący: dr inż. Maciej Nikodem
stan: wolny

Binary fixed-point denotes a mode of representing a number by a sequence of digits of 0 or 1 with predetermined radix point. Fixed-point number representation is widely used in Digital Signal Processing on the class of the processors which does not have efficient floating-point unit.

The aim of the project is to prepare open-source fixed-point toolbox with following functionalities:

  • create fixed-point data,
  • view fixed-point data (maximal and minimal values, radix point, floating point value),
  • perform basic arithmetic,
  • perform different sorts of conversion (hexadecimal, binary, octal, floating-point representations).

The reference design would be Matlab Fixed-Point Designer (limited to basic functionalities). There is also obsolete fixed-point toolbox in Octave, which is not maintained anymore, and Python toolboxes decimal (only decimal representation) and spfpm, which lack some of the functionalities. Project participants would decide whether they develop an existing project or prepare a new one. Project's outcome would be demonstrated by user story with simple audio algorithm implementation e.g. DCT implementation.

The goals of the project are:

  • familiarize with open source projects’ contribution,
  • familiarize with modern software version control tools,
  • familiarize with modern project management techniques,
  • familiarize with python/Octave toolbox development,
  • DSP algorithms and approaches overview.

 

Zadanie paletyzacji przemysłowej z wykorzystaniem robota przemysłowego FANUC oraz dedykowanego oprogramowania Palletising

prowadzący: Elżbieta Roszkowska <elzbieta.roszkowska@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Cele do osiągnięcia: wykorzystanie możliwości robota przemysłowego FANUC w zadaniu paletyzacji. Rozpoznanie i skorzystanie z funkcji ‘palletising’ wspierającej programowanie tego typu aplikacji.
Wymagane umiejętności: samodzielnej pracy z dokumentacją w j. angielskim, praca programistyczna z robotem przemysłowym.

Utworzenie programu na komputer PC, konwertującego pliki CAD (.dxf) na programy TP (programy robota) i przetestowanie działania na rzeczywistym robocie

prowadzący:
stan: dostępny

Cele do osiągnięcia:
- Utworzenie narzędzia na PC do szybkiego generowania trajektorii robota na podstawie plików CAD (dxf.).
- Testy działania na rzeczywistym robocie. Przygotowanie dokumentacji technicznej i instrukcji obsługi.
- Przygotowanie kompleksowego pakietu plików koniecznych do działania aplikacji.

Wymagane umiejętności:
- samodzielnej pracy z dokumentacją w j. angielskim,
- praca programistyczna z robotem przemysłowym,
- znajomość języka programowania komputera PC (np. C++).

Utworzenie szablonu programów TP dedykowanych do aplikacji paletyzacji

prowadzący:
stan: dostępny

Cele do osiągnięcia:
- Programy powinny mieć możliwość parametryzacji wg potrzeb aplikacji.
- Testy działania na rzeczywistym robocie.
- Należy uwzględnić kilka wzorów paletyzacji oraz przekładki kartonowe.

Wymagane umiejętności:
- samodzielnej pracy z dokumentacją w j. angielskim,
- praca programistyczna z robotem przemysłowym.

Opracowanie manuala/zestawu wskazówek dla użytkownika na temat oprogramowania PalletPRO oraz Pallet Turbo Package

prowadzący: mgr inż. Arkadiusz Niemiec
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Opracowanie zestaw wskazówek/ dla użytkownika na temat:

  • Korzyści jakie daje PalletPRO/ Pallet Turbo Package
  • Ograniczenia jakie wprowadza PalletPRO/ Pallet Turbo Package
  • Wytyczne, które programy lub rejestry pozycyjne należy edytować aby customizować trajektorię robota dla przypadków:
    • Zmieniająca się orientacja chwytu
    • Priorytet wyboru palety odkładczej
    • Korekcja trajektorii przejazdowych
    • Schemat/algorytm wywoływania programów w zależności od warunków stanowiskowych (np. który program zostaje wybrany w momencie ułożenia palety i braku informacji z przenośnika, lub posiadaniu tej informacji, itp.)

Wynik projektu:

  • Przejrzysta prezentacja omawiająca powyższe punkty.

Wymagane umiejętności:

  • Samodzielna praca z dokumentacją w języku angielskim.
Utworzenie programu na komputer PC, konwertującego pliki CAD (.dxf) na programy TP (programy robota) i przetestowanie działania na rzeczywistym robocie

prowadzący: dr hab. inż. Elżbieta Roszkowska
stan: zarezerwowany

Cele do osiągnięcia:
Utworzenie narzędzia na PC do szybkiego generowania trajektorii robota na podstawie plików CAD (dxf.). Testy działania na rzeczywistym robocie. Przygotowanie dokumentacji technicznej i instrukcji obsługi. Przygotowanie kompleksowego pakietu plików koniecznych do działania aplikacji.

Wymagane umiejętności:
samodzielnej pracy z dokumentacją w j. angielskim, praca programistyczna z robotem przemysłowym, znajomość języka programowania komputera PC (np. C++)

Utworzenie dedykowanego HMI na Teach Pendant robota FANUC do obsługi spawarki Binzel

prowadzący: dr inż. Bogusław Szlachetko
stan: zarezerwowany

Cele do osiągnięcia:

  • Stworzenie dedykowanego HMI na Teach Pendant robota FANUC do obsługi spawarki Binzel
  • Stworzenie pliku instalacyjnego HMI
  • Stworzenie instrukcji instalacji/obsługi HMI

Wymagane umiejętności:

  • Samodzielna praca z dokumentacją w języku angielskim

 

Wyświetlacz HMI (Human Machine Interface) – Hardware

prowadzący: dr inż. Jarosław Pempera
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Stworzenie sterownika z wyświetlaczem LCD-TFT z możliwością komunikacji za pomocą popularnych interfejsów przemysłowych (przewodowych jak i bezprzewodowych)

Założenia projektowe:

  • stworzenie funkcjonalnej płytki PCB (tzw. motherboard) w oparciu o gotowy moduł mikrokomputera typu SOM
  • wyprowadzenie interfejsów przemysłowych przewodowych (Port szeregowy, RS485, CAN itp.)
  • stworzyć interfejs do komunikacji z użytkownikiem za pomocą wyświetlacza 7” z pojemnościowym panelem dotykowym
  • zasilanie 12V/24V lub PoE
Wyświetlacz HMI (Human Machine Interface) – Software

prowadzący: dr inż. Piotr Ciskowski
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Stworzenie aplikacji PC umożliwiającej tworzenie prostych interfejsów GUI na komputer jednopłytkowy typu SOM za pomocą metody WYSIWYG ( ang. what you see is what you get).

Założenia projektowe:

  • Aplikacja multiplatformowa (systemy Windows, OS X oraz Linux)
  • Aplikacja powinna generować plik wykonywalny z GUI
  • Aplikacja powinna posiadać podstawowe widżety takie jak: przycisk, etykieta, suwak itp.
  • Aplikacja musi posiadać widżety do obsługi portów szeregowych, RS485 itp.
  • Aplikacja powinna mieć możliwość odtworzenia oraz emulacji zaprojektowanego GUI
Cyfra 7-segmentowy na diodach RGB

prowadzący: dr inż. Bogusław Szlachetko
stan: zarezerwowany

Założenia projektowe:
Stworzenie wyświetlacza 7-segmentowego z użyciem diod SMD RGB ze standardowym interfejsem 2-wire.

Opis Projektu:

  • Wymiary PCB 340x220 mm
  • komunikacja za pomoca interfejsu 2-wire
  • użycie dioda SMD RGB w rozmiarze 3535 lub 2727
Uniwersalny moduł komunikacji do automatyki domowej

prowadzący: dr inż. Andrzej Jabłoński
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Stworzenie uniwersalnego modułu komunikacyjnego który pozwoli na prace z wieloma czujnikami parametrów środowiskowych oraz współprace z modułami wykonawczymi.

Założenia projektowe:

  • kompaktowy rozmiar (musi zmieścić się w puszcze instalacyjnej fi 60)
  • zasilanie modułu z 230VAC
  • współpraca z różnymi czujnikami parametrów środowiskowych (temperatura, wilgotoność, natężenie światła)
  • współpraca z różnymi modułami wykonawczymi (przekaźniki, traki)
Inteligentny system oświetlenia

prowadzący: dr inż. Michał Lower
stan: zarezerwowany

Opis Projektu:
Stworzenie systemu sterowania i regulacji oświetleniem w pomieszczeniu. System składa się ze sterownika, różnych źródeł światła, czujników oświetlenia oraz panelu sterującego.

Założenia projektowe:

  • Stworzenie przynajmniej 3 różnych źródeł światła (generalnego, dekoracyjnego itp.)
  • zaprojektowanie sterownika (PCB + embedded)
  • wykorzystanie czujników światła by zoptymalizować zużycie energii elektrycznej przez źródła światła
  • stworzenie przyjaznego dla użytkownika panelu obsługującego system oświetlenia

 

Przemysł 4.0 - Predykcyjna diagnostyka maszyn z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań z Mitsubishi Electric

prowadzący: Wojciech Bożejko <wojciech.bozejko@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Celem projektu będzie implementacja funkcji analizujących na trzech różnych poziomach. Na poziomie serwonapędu, na poziomie sterownika oraz analiza danych w chmurze.
Poznanie funkcji diagnostycznych wbudowanych w serwonapędy.
DataMining – gromadzenie i analiza danych na poziomie sterownika PLC.
Wysyłanie danych przez server OPC UA do chmury i analiza w chmurze.

Przemysł 4.0 – Elastyczna produkcja z wykorzystaniem chmury

prowadzący: Michał Lower
stan: zarezerwowany

Celem projektu będzie stworzenie narzędzia w chmurze do tworzenia zamówień. Typ produktu będzie definiował sekwencję ruchów dla robota. Całość zadania będzie wysłana z chmury na tag RFID do PLC. Pełna informacja o sekwencji produkcji będzie odczytywana przez robota. Na tej podstawie robot będzie wykonywał działania. Zakończenie sekwencji będzie zapisywane do RFID i na samym końcu do chmury.

Kybo - układanie drewnianych klocków na czas. Sterowanie robotem za pomocą kontrolera Xbox lub myszki 3D

prowadzący: dr inż. Michał Lower
stan: wolny

Krótki opis projektu:
Zadanie będzie polegało na napisaniu gry polegającej na jak najszybszym ułożeniu na siebie 3 klocków drewnianych. Sterowanie robotem odbywać się będzie za pomocą kontrolera XBoxa’ lub myszki 3D.

Zadania:

  • Napisanie aplikacji na komputer PC odczytującej wartości z kontrolera Xbox lub myszki 3D, a także wysyłającej pozycje dla robota – komunikacja Ethernetowa (TCP) z kontrolerem robota
  • Przygotowanie obsługi robota
  • Przygotowanie wizualizacji na panelu HMI z interfejsem gry
  • Przygotowanie wizualizacji na Web Serwerze z przedstawieniem wyników
  • Przygotowanie bazy danych do przechowywania wyników graczy

 

Narzędzie do odczytu on-line danych z mierników laboratoryjnych

prowadzący: prof. dr hab. inż. Michał Woźniak
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:

Większość mierników laboratoryjnych wykorzystywanych w technologii oczyszczania wody i ścieków jest wyposażona w wyświetlacze, ale pozbawiona możliwości wysyłania danych np. do systemu sterowania. Z tego powodu sterowanie automatyczne w oparciu o ich wskazania jest niemożliwe. Jednocześnie aparatura procesowa, posiadająca możliwość transferu danych, ma często gabaryty przekraczające możliwość ich montażu w urządzeniach laboratoryjnych.
Celem tego projektu byłoby opracowanie rozwiązania opartego o rozpoznawanie obrazu, które pozwoliłoby na automatyczne zczytywanie danych bezpośrednio z wyświetlacza i ich wykorzystanie np. w sterowaniu.

 

Reservation system for Nokia Garage

prowadzący: Marek Bazan <marek.bazan@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
Nokia Garage will be place where Nokia internal as well as external innovators can work on incubation and materialization of their ideas. The aim of the project is to develop system allowing quick and intuitive reservation of Garage Resources. Next to time booking system should allow selection of tools, products etc. that will be used e.g. 3D printer, IoT devices, soldering station etc. System should have also working API that can be connected to 3rd party access control system.

Scope
Web application:
• where one can book garage space for desired time
–– depending on type of activities and used tools, space can be shared by more users
–– user can also mark if he/she is willing to share space with others
–– user can indicate other he is open for collaboration on certain idea
• where one can explore all available Garage resources e.g. 3D printers, IoT devices, soldering station etc.
–– user can indicate which resources will be necessary
–– information is sent to administrator who will be ensure all requirements are met
• which can be integrated with 3rd party access control system
–– send to system information about bookings
–– get from the system information about
• where Garage admin can block access based on user credentials / email
• where Garage admin can check Garage usage statistics
–– occupancy tracking
–– resources utilization

Requirements
• Any programming language
• Base web technologies knowledge
• Any DB system knowledge
• Eager to learn new technologies

Healthiness of data

prowadzący: Jarosław Pempera <jaroslaw.pempwera@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
We have n data-points (time-series data) describing the telecom networks performance. We want to examine healthiness of data. For each category (performance area) and network (source) we want to calculate metrics like variance, coverage, outliers, periodicity etc.

Scope:
• Processing provided data (reading the db dump, cleaning the data, building the data-representation, filtering etc.)
• Calculating metrics (for given subset of data; done in near-real time)
• Creating API for quering the data
• Visualizing results

Requirements
• Programming skills in any language
• Skills/knowledge/willingness to learn about data science/data processing/data analysis

Finding click-events patterns

prowadzący:
stan: dostępny

Project goals
We would like to find and analyse the user’s behavior of one of our apps. The main goal of the app is to collect, manage and share technical materials about Nokia products. Every material consist of set of different content-types (links, charts, presentations etc.) and is described by set of related metadata (creation and modification dates, related technology etc.). Users’ base for this app is couple of hundreds in every week, each user performs multiple actions.

Scope definition Scope:
• Reading, cleaning and processing provided data-set(s)
– Base of ‘click events’ (user, timestamp, event details with all related metadata)
– Users’ attributes: organization, position/job title
• Extracting info how the users use the app:
– How long spends in particular material
– How many “types/classes” of users there are (and if it is somehow related to their department/job profile)
– ... anything interesting, it is data mining after all
• Exporting the findings in some friendly format (csv, excelc, etc) for further analysis/visualization
• It should be possible to adapt the system for constant monitoring on the live app

Requirements
• Programming skills in any language (Python preferably)
• Skills/knowledge/willingness to learn about data science/data processing/data analysis

Steal the treasure Game

prowadzący: Tomasz Kubik
stan: zarezerwowany

Project goals
Implement real-time game with partially random map generation. As a player your goal is to steal treasure from castle and remain unnoticed by guards. As a reference see “Thief” games series.

Scope definition Scope:
• Creation of map with some random elements
• Hiding mechanism (obstacles / dark spots)
• Guards movement algorithm
• Alternative paths from entrance to treasury
• Guard elimination system

Requirements
• Basic Unity game engine knowledge (or equivalent)
• Any programming language
• Base algorithm knowledge

Fault handling system

prowadzący: Paweł Rogaliński <pawel.rogalinski@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
The goal of the project is to prepare a platform that will accept failure reports from one of the clients. The system should automatically parse new requests, allow them to be edited and send notifications of changes. It is also required to prepare reports and export them (CSV / Excel).

Scope definition Scope:
• Automatic data parsing (from email/file, single/multiple notification)
• Adding/edit notification in UI
• Report generation and export
• Users management

Requirements
• Web technologies knowledge (recommended framework JHipster but we are open for others)
• Any DB system knowledge

Simple Streaming Calculation Platform

prowadzący: Tomasz Kubik
stan: zarezerwowany

Project goals
The goal is to create platform for streaming calculation using Apache Spark, Kafka, Cassandra, Docker in microservices architecture. This platform will allow to perform Big Data Calculation in Streaming mode.

Scope definition Features:
• Storing and presenting data in NoSQL Data Base ( i.e. Cassandra)
• Implementation of streaming services using Apache Kafka
• Deployment to Nokia Cloud with docker containers

Requirements
Scala/Java as programming language. Willing to learn new technologies. Basic knowledge about databases. Basic Knowledge of REST API.

Projects Map

prowadzący: Iwona Poźniak-Koszałka <iwona.pozniak-koszalka@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
Web Application that allows to create map of projects that are developed in given department/company. Projects should be described by: short description, technologies, list of developers etc. Each developer should be described by list of technologies/frameworks that they know - that will allow to get help in given topic by others developers.

Scope definition Features:
• Drawing map of office with projects/developers
• Adding/editing projects/developers
• Hierarchy view of department/company
• Adding/editing department/company

Nokia integration game

prowadzący: Jerzy Kisilewicz  <jerzy.kisielewicz@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
Corporation version of "Time’s up" game for mobile phones with centralized DB. One part of app is web application which allow to add custom characters to game. Second part is game for mobiles. Game ask backed for random set of characters and leading 4 rounds of game (description, one word, showing without speaking and pose) - like in original "Time’s up" game.

Scope definition Web application:
• List of collections
• Managing user collections of characters (adding, editing, exporting, importing, tagging)
• API for mobile app
• Downloading random set of characters from chosen collection
• Downloading random set of characters for specific characters tags (e.g. #sport, #fantasy)
• Adding new tags to characters

Mobile application:
• Downloading characters from webapp
• Showing list of characters and possibility to reject/exchange a few of them
• Gameplay (4 round, 2 teams) with counting down time, points and displaying rules of each round

Requirements
• Basic of JavaScript,
• Be open to learning mobile technologies like: Ionic, React Native, etc.

Developers dashboard

prowadzący: Iwona Poźniak-Koszałka <iwona.pozniak-koszalka@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
Application allows creating dashboards with information about important things for developers like result of builds in CIs systems. Dashboard contains tiles with results and is customizable via web interface. Sources should be connectable via plugins. Plugin is a piece of code which contains fetching data, mapping fetched data to results and presenting result on tiles. Target of the project is to run addtional computer which presents for all developers dashboard with project development status.

Scope definition Features:
• Dashboard with tiles
• Configuration of dashboard via web app
• Sources connectable via plugins
• Notification about events (mail, slack)
• Static and dynamic tiles (for example develop branch and feature builds)

Mailing groups browser

prowadzący: Łukasz Jeleń <lukasz.jelen@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
Application subscribes to mailing group via email (like normal user) and aggregates recived mails to threads. Threads should be searchable and filterable in the frontend part of application.

Scope definition Features:
• Mailing group client which parses mails, aggregates and persists them in DB
• API for data
• Client side for browsing, filtering, searching and possibility to contact with author of threads
• Personalized settings for spam filters and searching

Comparing graph databases

prowadzący:
stan: dostępny

Project goals
Based on prepared dataset that describes relations between ancestors (family tree) you will have to present those relations in a tree form, store and transform them using graph databases:
• OrientDB
• HGraphDB
As a conclusion you should compare those two databases based on performance and convenience for that task.

Scope definition Following project includes:
• Storing and presenting relation data in tree form in graph databases
• Scripts that perform transformations on the data, such as:
– retrieve n-th ancestor/child based on relation column
– filter children based on column value
– get all elements with given ancestor

Requirements
• Basic knowledge about databases
• Basic knowledge about data structures
• Willing to learn new technologies

Comparing map-reduce methods

prowadzący:
stan: dostępny

Project goals
Based on prepared dataset that describes relations between ancestors (family tree) you will have to present those relations in a tree form and store in MongoDB. Additionally you should be able to transform them using two methods:
• default map-reduce mechanism in MongoDB
• Spark connector for MongoDB
As a conclusion you should compare those two methods based on performance and convenience for that task.

Scope definition Following project includes::
• Storing and presenting relation data in tree form in MongoDB
• Transformations on the data using default map-reduce and Spark connector:
– retrieve n-th ancestor/child based on relation column
– filter children based on column value
– get all elements with given ancestor

Requirements
• Basic knowledge about databases (MongoDB)
• Basic knowledge about data structures
• Willing to learn new technologies (Spark)

Converter for table-based data to trees

prowadzący:
stan: dostępny

Project goals
Based on prepared dataset that describes relations between ancestors (family tree) stored in a flat table you will have to prepare a "converter" that transforms the data in the flat table to a tree structure, which should be stored in Hbase.
You should be able to perform transformations on the stored tree. You are free to choose or come up with a method for generating and storing the trees.

Scope definition Following project includes:
• Converter script/application that converts flat table data into tree structured data
• Script that performs transformations on the tree-structured data
– retrieve n-th ancestor/child based on relation column
– filter children based on column value
– get all elements with given ancestor

Requirements
• Basic knowledge about distributed computing and databases
• Basic knowledge about data structures
• Willing to learn new technologies

Recruitment application

prowadzący: Rafał Królikowski <rafal.krolikowski@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals Mobile application on Android to support job fairs with web application for management. Tablets are taken to job fairs where candidates can fill the form for selected job offers. All the applications are presented then in web application where recuiters can see the list of candidates and contact with them via mail. List of job offers can be changed between different job fairs. Some statistics should be provided to compare job fairs and job offers interest.

Scope definition
- Web application:
• List of job offerts
• List of applications for selected job offers
• Create new events
• Create new job offerts for events
• Statistics (how many candidates on specific event applied on selected job offer)
• Sending mails to one or more cadidates
- Mobile application:
• Present job offers
• Simple form per job offer
• Work in offline mode
• Send forms when online
Final scope of project will be set with the team.

Requirements
• Basic knowledge about Android
• Basic knowledge about Web programming
• Willing to learn new technologies

UI issue feedback

prowadzący: Marek Bazan <mark.bazan@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
A Chrome (web browser) extension or web application for finding and selecting those parts of web application (website) which are considered as ugly, bugged or defected.

Scope definition Following project includes:
• An extension or web application for giving feedback about unliked part of application with a visual preview (an image or live) of that part (or the entire page with those parts selected).
• A control panel(also web application) where those feedbacks are stored and managed.

Developing applications by group of developers comes with troubles with making an agreement of visual aspects or functionality of an app. Writing e-mails and describing something using only text consume too much time and sometimes just doesn’t work, specially if one feature has more than one author. Gathering feedbacks from many sources is also hard.

Project described above makes this whole process faster, easier and much cleaner, specially for someone who is responsible for fixing.

Requirements
• Basic knowledge about any web programming language (and optionally creating Chrome extensions) and any database system.
• Willing to learn new technologies

Cross application notification system

prowadzący: Marek Piasecki <marek.piasecki@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals Implement platform allowing for easy management and aggregation of users notifications. Service should collect notifications from multiple applications and/or users. Platform should distribute notifications to subscribed end users. Additionally, there should be embeddable web component capable to displaying all unread user notification.

Scope definition
1. Web component should allow for:
• easy embed inside external applications
• display aggregated notifications
• dismiss single/all notification
• show details and links
• manage subscribed notification sources and channels
2. Service should:
• be secured source of data for web component
• provide API for automatic notifications from applications
• provide way to create manual notifications
• allow scope notification message by type (info/warning/error), applications, topic and user/user groups
• create easy way to notify end user about not read messages
• allow for scale up for high-traffic

Requirements
• Any programming language
• Base web technologies knowledge
• Any DB system knowledge
• Eager to learn new technologies

Cross-applications shortcuts as a web component

prowadzący:
stan: dostępny

Project goals
When many web services are operated and advertised by one entity (department, company, whatever) it is wise to have consistent way to easily move user bwetween applications. Good example are Google web apps or Microsoft web apps, where it’s always obvious how to jump between services in given company portfolio - by using same looking shortcuts button in every application. The goal of the project is to have web-based service that would allow for creation, maangement and display of such common component for consistent inking to many web applicatiions/pages.

Scope definition Minimal finished project allows for:
• Separate web application where one can
– create new apps - with their icons and links
– order or position of particlar application on applications list
• Web component in any technology, that can be embedded in navbar of any application, and when clicked will display list of applications user can jump to with clickable links/anchors.

Possible extension: created app could monitor health of linked applications and disable/enable or modify view of the links displayed depending on the status of linked application (unresponsive, maintanance or similar).

Requirements
• Any programming language
• Web technologies knowledge
• Any DB system knowledge
• Eager to learn new technologies

Fantasy Battle Module

prowadzący: Przemysław Śliwiński <przemyslaw.sliwinski@prw.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project goals
Implement turn based game where two players command their armies at board . Your goal is to defeat opposite player.
As reference see Age of Wonders III battle part or Heroes of Might and Magic battle part.

Scope definitione:
-create map (hex-based, square-based)
-units movement on board
-units attack system
-units special skills
-placing units on board

Requirements
• Basic Unity game engine knowledge (or equivalent)
• Any programming language
• Base algorithm knowledge

 

NB-IoT devices for an even Smarter City

prowadzący: prof. dr hab. inż. Michał Woźniak
stan: zarezerwowany

Project goals
Create a prototype of an NB-IoT enabled device that tackles a need or a problem of citizens living in a city like Wrocław. Your prototype will be used as a part of an interactive NB-IoT technology demonstration in Nokia Garage. The final result can be far from an actual product, however it needs to work 😉

Main scope:

  • Look into Smart City use cases and choose a suitable candidate for an NB-IoT based solution. Some inspiration: https://networks.nokia.com/industries/smart-city, https://www.gsma.com/iot/smart-cities/
  • Design a first prototype of your device, based on one of available NB-IoT enabled development platforms (e.g. mangOH, PyCom, Arduino).
  • Make, make, make:
    • Use the NB-IoT modem in combination with sensors and/or actuators and whatever else you need. Note that you can start with a WiFi connectivity and introduce an NB-IoT connectivity afterwards.
    • Iteratively improve your prototype.
    • Use Nokia IMPACT IoT platform (https://networks.nokia.com/solutions/iot-platform) for a hustle-free data collection.

In case you are willing to go some extra miles you have different options:

  • Design and print a custom cover for your device on a 3D printer.
  • Visualize the data from multiple devices (real and simulated).
  • Add data analytics to make sense of the sensor data.
  • Why stop with a prototype? Build a Minimum Viable Product and make your city smarter.

Note that the project scope will be adjusted based on the team size and capabilities.

Requirements

  • can-do attitude 🙂
  • willingness to learn new technologies and tools
  • experience with HW and embedded SW will be an advantage, but is not mandatory
Inventory of supplies in Nokia Garage Makerspace

prowadzący: prof. dr hab. inż. Michał Woźniak
stan: zarezerwowany

Project goals:
Android + Web applications for inventory of tools and supplies in MakerSpace (part of Nokia Garage).

Scope:

  • Creating database system for makerspace inventory.
  • Creating web & Android app for searching inventory.
  • Adding, editing and removing inventory items in database by web app.
  • Automatic generation of barcode/QRcode for all inventory items.
  • Searching inventory in database by text and by scanned barcode/QRcode.
  • Listing all inventory with custom filters.

Requirements:
Basic knowledge about Web and Android development

Employees Announcements

prowadzący: dr inż. Krzysztof Walkowiak
stan: zarezerwowany

Project goals:
Web application for managing internal employee announcements

Scope:

  • Sales management
  • Discussions stream
  • Found/lost/alert posts
  • Integration with current mailing system - send e-mail from web app in current stream with a specific template and then automatically post in a web app

Requirements:
Basic programming knowledge

Squad Health Care App

prowadzący: dr inż. Marek Piasecki
stan: zarezerwowany

Project goals:
Health-check method, inspired by the Spotify, which our department has adopted to probe
how teams are doing. Health-check is a clever way of measuring a team’s feelings: once
a month, team members are asked to rate their satisfaction with certain areas, such as
‘Delivering value’ or ‘Teamwork’. The goal of this project is to simplify the whole process:
collecting answers, reporting feedback to line manager, visualization of healthiness over
time.

Scope:

  • Create Web Application (frontend, backend, database)
  • Login and registration (support for LDAP)
  • Roles/groups management
  • Health Check form
  • Visualization layer

Requirements:

  • Interest in modern web development (JavaScript, React, Vue, Socket.IO)
  • Basic knowledge of DBMS
  • Docker
Smart SMS

prowadzący: dr inż. Paweł Rogaliński
stan: zarezerwowany

Project goals:
Android application for parsing SMS and triggering defined actions.

Message parsing rules:

  • specific sender(s)
  • message content (key words or regular expression)

Actions:

  • play sound
  • forward SMS
  • add additional notification
  • run another application
Competitive teams management application

prowadzący: dr inż. Krzysztof Walkowiak
stan: zarezerwowany

Project goals:
The goal of the project is to create a sports team management application. The appli- cation should have a friendly UI that allows users to create and modify teams and mem- bers, manage tournaments and visualize gathered results and statistics. Additionally the project can be extended to include more advanced statistics methods to predicate and calculate best teams match-ups and line-ups. Project is dedicated to students interested in learning web development.

Example features:

  • Define a team and add team members
  • Create team members roles and assign them
  • Register matches between teams with various statistics (duration, results, no. of sets/matches, score etc.)
  • Manage tournaments between many teams with various rulesets
  • Calculate and aggregate team statistics
  • Basing on collected data predicate best team setup and win probability against other teams
  • Top/trending team/player ranking basing on different criteria

Requirements:

  • Interest in modern web development (JavaScript, React, Vue, Socket.IO)
InnoPoint

prowadzący: dr inż. Maciej Nikodem
stan: zarezerwowany

Project goals:
Application will be used to improve the organization process of Innovative Projects. It will improve the following aspects:

  • Call for topics – gathering project ideas before the new Innovative Projects edition
  • Project admissions – replacing the current decentralized, mail-based approach with a clean, transparent process
  • Project setup - through the integration of various APIs (Github, Trello, Slack)
  • Communication – on the mentor – team and mentor – academic contact layer (possibly by
    integrating the Google and/or Outlook Calendar)
  • Synchronization of all teams – for common events like presentation workshops and applica-
    tion demos
  • Project summary – optional grading and synchronization with the academic contact

Scope:

  • Login/registration process (integration with GitHub oAuth would be nice to have)
  • Different roles: student, team leader, mentor, academic contact, moderator
  • Mentor should for example be able to:
    • Submit project idea
    • Create a public profile
    • Assign himself to project
    • Create a repository for the project from application level (integration with GitHub API)
  • Moderator should for example be able to add projects, accept/reject project submissions and modify/remove teams
  • Student should for example be able to join a team, access project’s view
  • Team leader should for example be able to invite students to a team, apply for projects
  • Academic contact for example should be able to assign to teams, request mentor feedback
  • Project’s view should contain project description, overview, important links
  • Mentor’s public profile should contain mentor’s photo and biography
  • Team’s view should contain for example list of pending request to join the team, current team members
  • Nice to have global surverys, calendar (integration with Google Calendar/Outlook) and activity breakdown based on GitHub repository statistics

Requirements:

  • Basic knowledge of web development (JavaScript, HTML, CSS, nice to have: React or Vue.js)
  • Basic knowledge of database operations
  • Basic knowledge of some backend technology (preffered one of: Node.js, Java, Scala)
  • Optional: some experience with mobile development (Android)
  • Only for Computer Science students (requires some experience in programmin)
Video stream processing for an e-Health system

prowadzący: dr inż. Krzysztof Walkowiak
stan: zarezerwowany

Project goals:
Provide video stream processing functionalities, which enable touchless monitoring of the condition and behavior of individuals. Video monitoring is a part of a larger e-Health system where data streams from different types of sensors are processed and combined with data from other relevant sources (e.g. information about medical treatment). An important part of the video stream processing is anonymization functionality, which shall ensure privacy of the monitored individuals while keeping the information which is necessary to extract valuable insights via video analytics.

Scope:

  • Capture video stream from a camera.
  • Transfer securely the video stream for a pre-processing by a video stream anonymizer.
  • Provide a video stream anonymization functionality. Use existing open source resources, like e.g. https://github.com/facebookresearch/DensePose, as far as feasible.
  • Transfer securely the anonymized video to the video analytics system.

In case you are willing to go some extra miles you have different options:

Note that the project scope will be adjusted based on the team size and capabilities.

Requirements:

  • can-do attitude 🙂
  • willingness to learn new technologies and tools
  • experience with programming in Python and C++
  • experience with Digital Signal Processing (especially video) will be an advantage, but is not mandatory
Chatbot with Watson NLU / NLP

prowadzący: dr inż. Bartosz Jabłoński
stan: zarezerwowany

Project goals:
The goal of the project is to create interface to available IBM Watson Assitance instance.

Deliver chatbot with below aspects fullfilled:

  • Backend - create communication interface (API) to IBM Watson.
  • Frontend - create dedicated simple GUI with possibility for human interaction with bot.

Requirements:

  • Web technologies knowledge
  • Spring framework (or willingness to learn it)
Test engine for SPA application frontend

prowadzący: dr inż. Maciej Nikodem
stan: zarezerwowany

Project goals:
Project and implementation of a test engine for dynamic SPA web applications. This solution should be as generic and scalable as possible in order to be maintainable by a team of developers, as well as allow for adding new tests without substantial growth in complexity.

Scope:

  • Implement unit tests and end-to-end tests of SPA web application frontend written in Vue.js.
  • Ensure coverage for all components
  • Ensure scalability
  • Be as generic as possible
  • Be relatively easy to explain to developers who are new to the project
  • Be compatible with other JS technologies

Requirements:

  • Basic knowledge of version control
  • Basic knowledge of Docker
  • Knowledge of modern Javascript (ES6) and best practices
  • Knowledge of Vue.js framework
  • Knowledge of Cypress framework

 

System wspierający internacjonalizację aplikacji internetowych

prowadzący: dr inż. Krzysztof Walkowiak
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:

Celem projektu jest stworzenie narzędzia usprawniającego współpracę pomiędzy zespołem programistów a zespołem tłumaczy. Narzędzie powinno z jednej strony oferować przyjazny interfejs dostępny przez przeglądarkę internetową umożliwiający tłumaczom:

  • dowiadywanie się o potrzebie przygotowania nowych tłumaczeń,
  • wprowadzanie tłumaczeń do systemu.

Z drugiej strony narzędzie musi:

  • umożliwiać zespołowi programistów zgłaszanie potrzeby dostarczenia nowych tłumaczeń,
  • dobrze integrować się z innymi systemami używanymi podczas wytwarzania oprogramowania, w tym również w trybie „continuous delivery”, co sprowadza się do:
    • generowania raportów o brakujących tłumaczeniach,
    • eksportowania istniejących tłumaczeń w formacie akceptowanym przez framework Spring.

Wymagane umiejętności to dobra znajomość języka Java oraz podstawowa wiedza w następujących obszarach: relacyjne baz danych, framework Spring i REST. Istotna będzie również staranność i dbanie o wysoką jakość przygotowywanego kodu źródłowego oraz znajomość języka angielskiego.

 

Competitors Comparison Tool

prowadzący:
stan: dostępny

The project is to create dedicated online platform, which will compare PPG products in different stores and retailers (Dekoral, Leroy Meriln, PSB Mrówka etc) and show the best price. Tool can be integrated with commerce platforms as well as independent solution. Must have feature is ‘competitive pricing intelligence’.

Smart Paint Shelf – concept project

prowadzący: Maciej Nikodem <maciej.nikodem@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

The purpose of the project is to come up with the functional concept of the smart-shelf for distributing paint. The group of 4- 6 members is about to introduce an operational prototype of a shelf, that will self-maintain its storage status. The device will not only react to the shortages of the paint-cans on the shelf but also will be able to communicate with the outside world and notify an operator/general-storage system to replenish the quota.
The goal of the project is not only to introduce a concept and prepare a prototype but also figure out the most optimal process to manage the shelf.

Preferred technological stack: Rasberry Pi + peripherals

Office Pathfinder

prowadzący: Iwona Poźniak-Koszałka <iwona.pozniak-koszalka@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Expected outcome of the project is to deliver a functional web-based application that will map the office space into a digital layer and design and implement an attractive user interface that will allow all office personnel and guests to locate other officers on site. The resulting solution should be analogical to the one present in shopping-gallerias, where one could locate desired boutique.

Preferred technological stack: ASP .NET + MS Azure + Angular (or alternatively AngularJS)

Portal PaintHasLeft.com (PoRemoncie.pl)

prowadzący: Iwona Poźniak-Koszałka <iwona.pozniak-koszalka@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

The project is to create dedicated online platform that enables users to inform other about paint which has left. Users would have option to give it for free or sell it for small amount (possible feature is to donate one of PPG foundations). You can add paint in few simple steps. Other functionality assume option to ask for paints by institution like orphanage.

PPG Product Walker

prowadzący:
stan: dostępny

As the result of this project, the team should introduce a concept or a functional application that will allow quickly extract essential information about the product in on-the-spot fashion. This application will be used for efficient shopping and selection of the right toolset required for completing paint-work. The form of the solution endorsement is to be selected by the development team, however as the proof of concept: mobile application is a preferred way to start.

Preferred technological stack: Angular (or alternatively AngularJS) + PWA

“Smart PM” - Mobile application for Production Maintenance with Beacon technology

prowadzący:
stan: dostępny

The project is to create mobile application using beacon technology for preventive and reactive maintenance activities in PPG factory.
Main idea is to create modern application for industrial tablets (Windows CE is prefer) which automatically identify factory equipment (machines) an enable operator to register maintenance tasks in mobile application connected with PM module of SAP EPR system (SAP Fiori for PM is first choice solution).

Building Inspection with Drones

prowadzący: dr inż. Michał Woźniak, dr inż. Bogusław Szlachetko
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Projekt ma na celu budowę prototypu aplikacji mobilnej/responsywnej na potrzeby przeprowadzania inspekcji budynków za pomocą drona. Aplikacja ma za zadanie wykonywać zdjęcia/filmy, przechowywać je, a następnie przeliczać powierzchnię niezbędną do malowania/renowacji. Cel aplikacji to przetwarzanie danych dostarczonych za pomocą drona (dostarczony podczas fazy projektu przez PPG) a następnie obliczanie powierzchni budynku oraz stanu powłoki.
Projekt zaczynamy od wykonania testowych zdjęć budynku a następnie będziemy pracować nad przesyłaniem i przetwarzaniem zebranych materiałów. (zakres może nieco ewoluować w trakcie trwania projektu)

PPG zapewni zespołowi drona na wyłączność na cały czas trwania projektu.

PAINT BOT

prowadzący: prof. dr hab. inż. Michał Woźniak
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
PAINT BOT to w założeniu aplikacja oparta o NLP (Natural Language Processing). Główny cel to zbudowanie aplikacji webowej, która poprowadzi klienta końcowego przez proces malowania i wyjaśni wątpliwości. Aplikacja powinna „myśleć jak malarz”. BOT powinien móc odpowiadać na pytania dotyczące podstawowych problemów podczas samodzielnego malowania (Np. Jak zabezpieczyć okna? Ile czasu schnie farba? Etc.)
W projekcie zespół będzie współpracował ze specjalistami PPG z różnych obszarów (malarze, dział obsługi klienta, IT).

Radar 3D do szybkich i precyzyjnych obrazowań i pomiarów pomieszczeń przemysłowych (3D radar for quick and precise measurement of the industrial facilities)

prowadzący:
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Jednym z dużych wyzwań w przemyśle wytwarzania powłok jest zdobycie informacji o powierzchni jakie powinny być pokryte. Problem staje się szczególnie skomplikowany kiedy kształty pomieszczeń są nieregularne, bądź też pomieszczenia są niedostępne ze względów bezpieczeństwa. W takich sytuacjach stworzenie modelu 3D takich pomieszczeń byłoby bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.
Celem projektu jest opracowanie przez grupę urządzenia, które w szybki i względnie dokładnie wygeneruje model 3D. Na podstawie modelu, oprogramowanie urządzenia poda wymiary oraz inne parametry pomieszczenia.
Grupa projektowa ma za zadanie przeprowadzić dokładne rozpoznanie tematu i wskazać technologię w jakiej będzie w stanie wykonać prototyp urządzenia. Jako następny krok, grupa wraz ze sponsorem ze strony PPG ma za zadanie zakupić odpowiedni zestaw elementów lub gotowych komponentów i w rzeczywistych warunkach przeprowadzić modelowanie 3D wybranego obiektu przemysłowego.

Stos technologiczny jest dowolny. Mogą być to np. Rasberry Pi, Arduino lub inne rozwiązania sprzętowe.

Aplikacja automatyzująca proces monitorowania w obszarze Data & Reporting

prowadzący:
stan: zarezerwowany

Krótki opis projektu:
Projekt polega na utworzeniu dedykowanej aplikacji do wyświetlania skonsolidowanej informacji o przepływach, interfejsach i ładowaniu danych z systemów źródłowych w systemach SAP i platformie Power BI.
Projekt będzie polegał na wykonaniu integracji pomiędzy dedykowaną aplikację a web service wystawiony z systemu SAP przekazujący określone dane, oraz z wykorzystaniem API platformy Power BI. Specyfikacja zakresu danych zostanie przekazana na etapie realizacji projektu.

Office Pathfinder

prowadzący: dr inż. Bartosz Jabłoński
stan: zarezerwowany

Description of the project:
Expected outcome of the project is to deliver a functional web-based application that will map the office space into a digital layer and design and implement an attractive user interface that will allow all office personnel and guests to locate other officers on site. The resulting solution should be analogical to the one present in shopping-gallerias, where one could locate desired boutique.

Preferred technological stack: ASP .NET + MS Azure + Angular (or alternatively AngularJS).

 

SAMSUNG
Eye-gaze tracking przy użyciu telefonu z kamerą głębi

prowadzący:
stan: niedostępny

Project description:
Pojawienie się na rynku telefonów z kamerą głębi zainstalowaną z przodu umożliwia zwiększenie dokładności dla systemów śledzenia wzroku. Kontrola telefonu wzrokiem, może być przełomowym krokiem dla przemysłu.
Celem projektu jest zbadania możliwości śledzenia wzroku na telefonie z kamerą głębi, w oparciu o znane już algorytmy.

Zakres pracy obejmuje:
- Opracowanie i implementacja algorytmu śledzenie wzroku dla telefonu z kamerami: (1) głębi oraz (2) RGB lub IR z podświetleniem.
- Utworzenie aplikacji do zgrywania danych (obraz z kamer) z telefonu.
- Zaproponowanie przykładowych aplikacji.

Accuracy measure:
Opracowanie metody badania dokładności rozwiązania, oraz zmierzenie dokładności rozwiązania.

Mobile Avalanche Transceiver

prowadzący:
stan:niedostępny

Project description:
Celem projektu jest zaprojektowanie i stworzenie nadajnika / odbiornika fal radiowych dzialajacego na czestotliwosci zarezerwowanej dla detektorow lawinowych (457 kHz) wspolpracujacego ze smartphonem (zasilanie, przetwarzanie sygnalow, wyswietlanie wynikow). Odbierany sygnal powinien byc przetwarzany w celu uzyskania informacji o kierunku i odleglosci od urzadzenia nadajacego. Informacje powinny byc wyswietlane na ekranie smartphona.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Detektor_lawinowy
https://en.wikipedia.org/wiki/Avalanche_transceiver

Accuracy measure:
Poprawnosc dzialania zaprojektowanego urzadzenia (nadawanie, odbior fal radiowych)
Wysoka dokladnosc wyznaczania kierunku i odleglosci (rowniez w warunkach NLOS)

Detekcja wypadku podczas aktywności (rower, wspinaczka, bieganie, narty itp.)

prowadzący: Łukasz Jeleń <lukasz.jelen@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project description:
Celem projektu jest stworzenie aplikacji mobilnej do wykrywania wypadkow podczas aktywnosci (bieganie, wspinaczka, narty, rower itp.) na podstawie danych z sensorow znajdujacych sie w smartphonie. W przypadku wykrycia wypadku aplikacja powinna podjac odpowiednie czynnosci (np. proba nawiazania kontaktu z uzytkownikiem, polaczenie z numerem alarmowym)

Accuracy measure:
Poprawnosc dzialania algorytmu detekcji wypadku (statystyki z zebranych danych)
Poprawnosc dzialania aplikacji w czasie rzeczywistym

Rozpoznawanie alfabetu (łaciński/cyrilica) i języka (polski/bulgarski) na podstawie analizy zdjęcia wykonanego telefonem

prowadzący: Ryszard Klempous <ryszard.klempous@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project description:
Celem projektu jest opracowanie aplikacji na telefon z systemem android, przy pomocy której można zrobić zdjęcie tekstu (np. tekst na znaku informacyjnym "Czynne w godzinach 10-17"), które następnie poddanane ma być analizie. W wyniku analizy ma być zidentyfikowany alfabet (np. łacinski, cyrylicja, hangul, kanji), a w drugiej kolejności język (np. polski, bułgarski, koreański, chiński). Do projektu zostanie wybrany podzbiór dwóch alfabetów i kilku jęzków.

Accuracy measure: skuteczność > 90%

System do automatycznego zbierania obrazów do trenowania klasyfikatorów neuronowych

prowadzący: Marek Bazan <marek.bazan@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project description:
Celem projektu jest zaprojektowanie i wykonanie systemu do automatycznego zbierania z internetu obrazów (np. zdjęć samochodów z podziałem na marki i modele). System ma pobierać pliki graficzne, archiwizować na dysku a wszystkie dodatkowe informaje przechowywać w bazie danych SQL. Dostęp do systemu przez przeglądarkę www. System powinien umożliwiać podanie dodatkowych parametrów takich jak np. minimalne i maksymalne rozmiary obrazków, typ pliku graficznego (np. jpg). System powinien umożliwiać integrację z dodatkowymi funkcjonalnoścami jak np. dedektora samochodów (sprawdzającego czy na obrazku jest samochód) i odfiltrowanie takich obrazków (pobieramy tylko obrazki, na których faktycznie jest samochód) lub tylko obrazki, na których nie ma samochodów. System powienien umozliwiać przeglądanie pobranych obrazków i wykonywanie podstawowych operacji jak usuwanie lub przenoszenie pliku do innego folderu.

System do automatycznego doboru parametrów trenowania sieci neurowych

prowadzący:
stan:niedostępny

Project description:
Celem projektu jest opracowanie skryptów w formie biblioteki python umożliwiających dobór parametrów trenowania klasyfikatorów neuronowych (np. do klasyfikacji obrazów przy pomocy sieci neuronowych), uruchomienie serii eksperymentów ze zdefiniowanym zakresem parametrów (w środowisku, gdzie dostępnych jest kilka jednostek liczących), monitorowanie przebiegu eksperymentó oraz zebranie danych w formie raportu porównujacego skuteczność poszczególnych eksperymentów. W ramach biblioteki należy zaimplementować wybraną technikę automatycznego doboru parametrów trenowania sieci neuronowych.
Wymagana znajomość python, tensorflow lub keras.

System do detekcji i rozpoznawania obiektów na obrazach, skalowalny ze złożonością obliczeniową zbliżoną do stałej

prowadzący: Michał Woźniak <michal.wozniak@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project description:
Projekt zakłada stworzenie systemu rozpoznawania obiektów (zakres obiektów do wyboru) na zdjęciach RGB, zapewniającego jakość zbliżoną do aktualnego opublikowanego maximum dla danego zakresu obiektów. Dodatkowym wymaganiem jest możliwość wielokrotnego rozszerzania systemu o dodatkowe klasy bez konieczności całkowitego przetrenowania, a nawet w czasie zbliżonym do O(1) względem liczby dotychczasowych klas.

Przykładowe zastosowania:
- Automatyczny asystent osoby niewidomej, informujący głosowo o istotnych obiektach znajdujących się w polu widzenia kamery. Nowe klasy obiektów mogą być w razie potrzeby dodawane przez opiekuna, przez wybranie obiektu na ekranie dotykowym i określenie klasy. Dodana klasa jest rozpoznawana od razu po dodaniu. System może zwiększyć liczbę środowisk, w których osoba niewidoma może poruszać się samodzielnie.
- System do zbierania w czasie rzeczywistym informacji o obecności znaków handlowych (logo) w przestrzeni miejskiej, w celu badań marketingowych. Podczas spaceru ulicą, system automatycznie zbiera informacje o wszyskich logo, które są w polu widzenia kamery, automatyzując proces zliczania wystąpień logo. Jeżeli logo nie jest rozpoznane, operator dodaje je do bazy danych od razu.
Powyższe zastosowania są podane w celu wyjaśnienia koncepcji i ewentualnej inspiracji, nie zawężają natomiast wymagań projektu.

Accuracy measure:
Jakość jest mierzona jako:
- dokładność rozpoznawania obiektów (F1-score)
- czas [s] potrzebny do rozpoznania obiektów na jednym obrazie
- czas [s] potrzebny do rozrzerzenia systemu o dodatkową klasę obiektów
- pierwsza pochodna czasu rozszerzenia, od liczby klas
- szacunek maksymalnej liczby klas obiektów, do której można rozszerzyć system

Znalezienie pozycji (mogą być relatywne) access pointów lub BLE na podstawie skanów

prowadzący: Kamil Staniec <kamil.staniec@pwr.edu.pl>
stan: dostępny

Project description: Celem projektu jest znalezienie pozycji urządzeń (Punkty dostępu Wi-Fi lub BLE tagi) na podstawie sił sygnałów zmierzonych w okreslonych punktach na piętrze. Metoda rozwiązania jest dowolna.

Accuracy measure:
Błąd odległości wyliczonych pozycji Access Pointów

Company provides: Pozycje punktów dostępu Wi-Fi oraz zbiór danych testowych
Udostępnione dane to pliki tekstowe zawierające następujące informacje:
- Prawdziwą pozycję, z której pochodzą pomiary (czas wystąpienia zdarzenia, pozycja w metrycznym układzie współrzędnych wyznaczonym na piętrze)
- Skany Wi-Fi (MAC, siła sygnału, częstotliwość, czas wystąpienia zdarzenia)
- Rzeczywiste pozycje punktów dostępu Wi-Fi w metrycznym układzie współrzędnych wyznaczonym na piętrze

Aplikacja informująca osobę, chcącą przejść przez jezdnię, czy może to zrobić bezpiecznie, bazująca na obrazach z kamery 360 deg

prowadzący:
stan: niedostępny

Główny przypadek użycia:
1. Użytkownik ma telefon z Androidem i kamerę 360 stopni o konstrukcji podobnej do Samsung Gear 360
2. Użytkownik zamierza przejść przez jezdnię (przejściem dla pieszych).
3. W tym celu zbliża się do krawędzi jezdni mając kamerę 360 stopni umieszczoną w ten sposób, że jedna z dwóch składowych kamer, ta patrząca do przodu, może obserwować jezdnię w obu kierunkach.
4. Aplikacja na telefonie analizuje obrazy z kamery i informuje użytkownika (np. sygnałem dźwiekowym, używanym na przejściach dla niewidomych), czy może bezpiecznie wejść na jezdnię, czy nie.

Zakres pracy:
1. Na podstawie obrazu z kamery 360 stopni, aplikacja wykrywa obecność pojazdu na pasie ruchu bliższym użytkownika, jadącego z lewej strony (zgodnie z polskimi przepisami).
2. Aplikacja oszacowuje odległość i szybkość pojazdu najbliższego względem użytkownika.
3. Na podstawie założonego czasu pokonania pasa ruchu przez użytkownika, aplikacja ocenia, czy użytkownik zdoła bezpiecznie przejść przez pas ruchu.
4. Aplikacja informuje użytkownika o możliwości (lub nie) bezpiecznego wejścia na jezdnię.

Preferowana metoda realizacji:
1. Na podstawie zapisanych ramek z kamery patrzącej do przodu, nauczyć głęboką sieć neuronową szacowania odległości widocznego pojazdu od przejścia (lub braku widocznego pojazdu).
2. Jeśli pojazd był widoczny na ostatnich dwóch ramkach i nie był zbyt blisko na ostatniej ramce, wyznaczyć jego szybkość w celu oszacowania odległości pojazdu w momencie zakończenia obliczeń.

Wykluczenia:
1. Nie jest celem projektu wsparcie użytkownika przy przechodzeniu całej jezdni, ale tylko przechodzenia przez pierwszy pas ruchu.
2. Nie jest celem projektu określenie, z której strony będą nadjeżdżać pojazdy - zakładamy, że z lewej.

Accuracy measure:
False Positive Rate - użytkownik musiał czekać pomimo, że mógł przejść bezpiecznie
False Negative Rate - użytkownik dostał informację, że może bezpiecznie wejść na jezdnię, podczas gdy nie mógł wejść bezpiecznie
Processing time - czas pomiędzy rozpoczęciem przetwarzania ramki a uzyskaniem decyzji: wejście bezpieczne lub nie

Określenie położenia źródła dźwięku w przestrzeni oraz jego odległości dla urzadzen mobilnych

prowadzący: Marek Bazan <marek.bazan@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project description:
Celem projektu jest znalezenie położenia zródła dżwięku w przestrzeni na podstawie przeanalizowanych sygnałów dźwiękowych przez system wielomikrofonowy. Założeniem jest, że system mikrofonowy, w tym wypadku smartfon z systemem Android, jest statyczny, natomiast źródło dźwięku jest w ruchu. Pierwszym etapem projektu powinno być znalezienie położenia źródła dźwięku w przestrzeni dla statycznego źródła dźwięku. Kolejnym etapem powinna być analiza możliwości smartfona do analizy sygnałów dźwiękowych dla dynamicznego źródła dźwięku i zbadanie czy smartfon z systemem Android może służyć jako urządzenie z systemem czasu rzeczywistego do przeprowadzenia takich pomiarów i analiz. Jeśli nie należy zbadać inne sposoby przesyłu i analizy danych dot. dźwięku do zewnętrznych urządzeń.
https://en.wikipedia.org/wiki/3D_sound_localization

Accuracy measure: pomiar odleglosci, kierunkowa skutecznosc lokalizacji

Rozpoznawanie miejsc w oparciu o dane z Mobile Data Challenge

prowadzący:
stan: niedostępny

Project description:
Profilowanie użytkownika w oparciu o dane uzyskane z osobistego urządzenia mobilnego jest intensywnie eksplorowane od momentu masowego użytkowania telefonów komórkowych/smartfon-ów/wrearabli. Jednym z aspektów profilu użytkownika są informacje dotyczące lokalizacji znanych przez użytkownika, odwiedzanych miejsc, znanych dróg, itp. W 2009-2011 powstał interesujący zbiór danych użyteczny do badań w tej tematyce. Jest to Mobile Data Challenge (MDC) Dataset [https://www.idiap.ch/dataset/mdc/]. Zbiór zawiera dane 80 użytkowników (20492 dni logów użytkowników co daje średnio 256 dni per użytkownik) do trenowania algorytmu i dodatkowe logi 34 użytkowników (11606 dni logów użytkowników co daje średnio ~341 dni per użytkownik) jako zbiór do testów. Celem projektu jest opracowanie algorytmu do rozpoznawania typów miejsc odwiedzanych przez użytkownika na podstawie danych zawartych w Mobile Data Challenge (MDC) Dataset [https://www.idiap.ch/dataset/mdc/], oraz porównanie uzyskanych rezultatów z innymi rozwiązaniami testowanymi na tym zbiorze danych.

Accuracy measure:
- porównanie z innymi rozwiązaniami powstałymi w oparciu o ten sam zbiór danych (metody opisane w publikacjach).

Zastosowanie algorytmow sztucznej inteligencji do podejmowania decyzji na podstawie danych sensorycznych (Reinforcement learning for decission process)

prowadzący: Michał Woźniak <michal.wozniak@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Project description:
Nowoczesne metody uczenia ze wzmocnieniem pozawalaja uzyskac zadowalajace wyniki w obliczu skomplikowanych zagadnien takich jak podejmowanie decyzji w grach komputerowych, grach planszowych. Warto jednak sprawdzic mozliwosci decyzyjne podobnych technik w oparciu o dane sensoryczne jak również wizyjne. Jako przykładowy punkt zaczepienia należy wziąć pod uwagę możliwości podejmowania decyzji dotyczących oszczedności energii w zasymulowanym środowisku testowym lub oszczędności grzewczej. Jeżeli testy przejda pomyślnie mogą zostać dostarczone również rzeczywiste dane. Preferowany jezyk: Python, framework: Keras/tensorflow/pytorch/caffe2/inne znane.

Accuracy measure:
- skutecznosc podejmowanych decyzji na podstawie danych treningowych, szybkość ewaluacji, trenowania

Acoustic source localisation using DNN

prowadzący: dr inż. Jarosław Pempera
stan: zarezerwowany

Description:
Estimating number of sources and their direction of arrival (DOA) is a one of the fundamental problem in acoustic source localisation. They are wildly used for noise filtering and surveillance. VR and robotics are emerging areas that may make use of acoustic source localisation.

Tools and techniques:

  • Deep neural networks (regression or reinforced learning)
  • Harmonic analysis (working with Fourier transform)
  • Ambisonics
Distinct event detection in audio signals using anomaly detection methods

prowadzący:
stan: wolny

Description:
The goal is to detect unknown anomalous sound without training data of anomalous sound. One possible realization: https://arxiv.org/pdf/1810.09133.pdf but other approaches might be developped.

Tools and techniques:

  • Deep neural networks
  • Syntehetic data generation
Extracting strong labels from weakly labeled data

prowadzący: dr inż. Jakub Klikowski
stan: zarezerwowany

Description:
Classifying audio events using frames (i.e. subsets of spectrograms or raw audio samples) very often provides much higher results than training on whole samples, but also has a major flaw of teaching classifier on noisy data if the event does not occur from the beginning to end of a given sample. An example of such noise could be barking of a dog, where the event itself intertwines with periods of silence, and we teach classifier that both frames of silence and frames of event belong to same class. This is why a preprocessing method that would extract exact timing of an event (i.e. strong labels) is crucial for beating current state-of-the-art methods in acoustic event classification.

Tools and techniques:

  • deep learning classifiers for acoustic events classification
  • multiple instance learning/ regional convolutions / other methods for preprocessing and extracting strong labels
  • project can be based on data provided by DCase 2018 challenge, task 4 or task 2 (http://dcase.community/challenge2018/)
Extraction of Microphone's Frequency Responses based on DNNs

prowadzący:
stan: wolny

Description:
The project aims at classification of Frequency Responses of recording devices like microphones or measurement chains (microphone, preamplifier, amplifier) based on deep learning methods. Every audio recording is a mix of a signal being recorded and electroacoustic characteristic of a measurement device (e.g. smartphone). Using deep learning methods it’s possible to find the same patterns in audio datasets and then normalize the entire dataset.

Tools and techniques:

  • Deep neural networks
Health Issues Detection By Voice Pathology Automatic Recognition System

prowadzący: dr inż. Marek Bazan
stan: zarezerwowany

Description:
The goal of the project is to investigate the possibility of automatic Health Issues recognition based on voice analysis. Two potential applications too chose: 1) coughing detection 2) snoring detection.

Tools and techniques:

  • Deep neural networks

 

Sustaniable LoRa gateway

prowadzący: Łukasz Jeleń <lukasz.jelen@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Opis projektu: (funkcje rozwiązania, cele do osiągnięcia, technologie przewidziane do wykorzystania) LoRa is one of the promising IoT technology that is getting quite a lot of attention in industry these days. The biggest advantage of LoRa is low-power, long-range operation and relatively low-cost and complexity to deploy private network. Nevertheless, LoRa gateways are powered from the grid which might be a bottleneck as grid is not available everywhere (e.g. rural and mountain areas) and might be challenging to get access to (e.g. rooftops). Sustaniable LoRa gateway would overcome these issues.

The goal is to construct a proof-of-concept of LoRa gateway that can be easily deployed in most locations including areas with difficult physical access (e.g. mountains), without electrical network (e.g. rural areas) and harsh conditions. The gateway needs to be kept small, light, weather-proof and self-sufficient so that it can be easily deployed with minimal infrastructure and workload. The proposed solution needs to include MCU (e.g. RPi, BeagleBone, Arduino) that will manage LoRa and GSM module and communicate management and data packets between LoRa and GSM networks, renewable energy source that will provide electric power needed for robust operation, and electrical energy storage. The whole device needs to be built in a way that will enable continuous outdoor operation.
The task is to:
- estimate energy balance of LoRa gateway and assess what source of renewable energy and what storage is needed to power it,
- design prototype(s) of the LoRa gateway and specify detailed requirements for it and its components, include mechanical design, casing and mounting,
- develop renewable energy source and energy storage for powering the gateway,
- build a prototype and develop software that will make the gateway operational (communicating LoRa packets to TTN or Thaumatec LoRaWAN servers),
- simulate and validate gateway operation in different conditions, confirm operational parameters,

Technology:
Thaumatec provides LoRa gateways deployed in Wrocław (providing network coverage to vast areas of the city), know-how and hands-on experience in building LoRa-based devices (hardware and software), backend and frontend software.
The team can propose hardware and software (programming languages, protocols, etc.)
technology to be used.

Competences required:
The team should comprise of 1-2 people who have already had some experience in C/C++ programming and some in using/programming RPi/Arduino. Person that have at least basic experience in building simple, digital electronics (e.g. design of electronic circuits, soldering, etc.) would be an advantage.

LoRa based geofencing for mobile objects

prowadzący: Maciej Nikodem <maciej.nikodem@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Opis projektu: (funkcje rozwiązania, cele do osiągnięcia, technologie przewidziane do wykorzystania) LoRa is one of the promising IoT technology that is getting quite a lot of attention in industry these days. The biggest advantage of LoRa is low-power, long-range operation and relatively low-cost and complexity to deploy private network. According to Thaumatec findings LoRa can be used for rough location estimation without using GPS receivers and thus further reducing node power consumption and extending its operation on batteries. Geofencing, i.e. deciding if mobile node stays within predefined boundaries, is one of such application.

The goal is design a LoRa-based geofencing solution that will use rough LoRa-based localization to detect if mobile node has left the predefined area. Battery powered node is to be equipped with GPS receiver that is normally turned off. GPS receiver is enabled when LoRa based localization detects device has left the area and is used to estimate and inform about “exact location”. Optionally node can be equipped with backup communication interface, e.g. GSM.
The task is to:
- choose a hardware platform to use – can either use existing platform or construct new one,
- learn Thaumatec API and operation of rough localization feature,
- program hardware platform of choice to implement geolocalization and accurate location according to the description above,
- implement frontend application to define the area(s) assign devices to area(s) and display “geofencing information”,
- conduct real-life test in the neighborhood of university area to experimentally validate the proposed solution.

Technology:
Thaumatec provides LoRa gateways deployed in Wrocław (providing network coverage to vast areas of the city), know-how and hands-on experience in building LoRa-based devices (hardware and software), backend and frontend software.
The team can use LoRa motes provided by Thaumatec (either reference SEMTECH LoRa motes or own proprietary motes. Suggested software platform: C/C++ (hardware), Python, FLASK,REST API, MySQL/PostgreSQL.

Competences required:
The team should comprise a person who have already had some experience in C/C++ programming for microcontrollers. Python and FLASK for web application programming.

LoRa transceiver for unmanned aerial vehicle

prowadzący: dr inż. Maciej Nikodem
stan: zarezerwowany

LoRa is one of the promising IoT technology that is getting quite a lot of attention in industry these days. The biggest advantage of LoRa is low-power, long-range operation and relatively low-cost and complexity to deploy private network. This makes LoRa promising communication technologies for rural areas where availability of power grid is limited.
Unmanned aerial vehicles (e.g. drones, airplanes) are often operated in rural or uninhabited areas where traditional GSM connectivity is not available or of pure quality. Simultaneously, even DIY aerial vehicles can travel large distances (even up to 20-30 kilometers from starting point) and flight up to several hundred meters above the ground. While having connectivity with the vehicle is crucial ensuring good link property is not an easy task using traditional wireless technologies (usually GSM is used, but its coverage is sometimes limited).
On the other hand, LoRa has proved itself a quite robust and long distance radio technology with a word record of over 700km long transmission - from a stratospheric balloon flying over West Germany, to one of the gateways operated by Thaumatec and located in the city center of Wroclaw. Another LoRa tracker build by students 2 years ago has proven its operation for the distance exceeding 30 km at the latitude of 10 km (before it has frozen in approx. -40/-50 degrees Celsius). This proves that LoRa can be considered as a dedicated transceiver for UAV.

The goal of the project is to design a communication module dedicated for integration with UAV for telemetry transmission and tracking. The solution should include a PoC device and a software platform to collect, store, visualize and share information collected from the trackers. The device needs to be powered from on-board battery, use low-power LoRa transceiver and communicate with other on-board equipment for data collection and transmission. Device should be as much interoperable as possible with solutions used nowadays (mainly GSM modems).
Project can also include development of a dedicated LoRa gateway for experimentation with directional antennas (for even longer communication range) and approaches to track flying UAV in real time, in order to ensure connectivity.
Project will be realized in cooperation with “Akademicki Klub Lotniczy PWr”.

The task is to:

  • choose a hardware platform to use,
  • design and build a PoC device that can be tested in real life conditions,
  • implement backend and frontend application to collect, store, share and visualize information collected (from real device as well as simulated),
  • conduct tests to prove operation of the solution in close to real life scenarios.

Technology:
Thaumatec provides LoRa gateways deployed in Wrocław (providing network coverage to vast
areas of the city) as well as mobile gateway powered from solar energy, know-how and hands-on experience in building LoRa-based devices (hardware and software), backend and frontend software.
Suggested software platform: C/C++ (hardware), Python, FLASK, REST API, MySQL/PostgreSQL.

Competences required:
The team should comprise a person who have already had some experience in constructing hardware devices and C/C++ programming for microcontrollers. Person skilled in Python and FLASK for web application programming would be an asset.

Liquid sensor for remote monitoring of storage tanks

prowadzący: dr inż. Grzegorz Świrniak
stan: zarezerwowany

LoRa is one of the promising IoT technology that is getting quite a lot of attention in industry these days. The biggest advantage of LoRa is low-power, long-range operation and relatively low-cost and complexity to deploy private network. This makes LoRa promising communication technologies for rural areas where availability of power grid is limited.

Possible applications: oil tanks (individual house heating systems), sanitations tanks (individual sewage collectors), etc. Everywhere where monitoring of tanks (e.g. oil, cesspools) and planning for actions (maintenance, empty, etc.) be troublesome.

The goal of the project is to design a sensor for storage tanks that will monitor the parameters, inform owner and services about its status and when action is needed. The solution should include a PoC sensor and a platform to collect, visualize and alert if intervention is needed. The device should be battery powered, use LoRa transceiver and set of selected sensors. On software side the project will use TheThingNetworks implementation of LoRa Server and proprietary Thaumatec IoT platform for integration.

The task is to:

  • choose a hardware platform to use,
  • design and build a PoC device that can be tested in real life conditions,
  • learn Thaumatec IoT platform and its APIs,
  • implement backend and frontend application to collect, store and visualize information collected (from real device as well as simulated),
  • conduct tests to prove operation of the solution.

Technology:
Thaumatec provides LoRa gateways deployed in Wrocław (providing network coverage to vast areas of the city) as well as mobile gateway powered from solar energy, know-how and hands-on experience in building LoRa-based devices (hardware and software), backend and frontend software.

Suggested software platform: C/C++ (hardware), Python, FLASK, REST API, MySQL/PostgreSQL.

Competences required: The team should comprise a person who have already had some experience in constructin hardware devices and C/C++ programming for microcontrollers. Person skilled in Python and FLASK for web application programming would be an asset.

 

System wspierania treningów kolarskich

prowadzący: Marek Piasecki <marek.piasecki@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest wykonanie:
- Urządzenia, które będzie można zamontować na dowolnym rowerze. Dane będą pobierane z wielu czujników, które będą mogły mierzyć takie parametry jak prędkość, kadencja, temperatura otoczenia i nie tylko. Urządzenie będzie umożliwiało komunikację z smartfonem wyposażonym w odpowiednią aplikację.
- Aplikacja na systemie Android komunikująca się z urządzeniem. Możliwa reprezentacja i przetwarzanie danych pochodzących z czujników.

Wymagane umiejętności:
- Programowanie w języku C, C++, Java, Python
- Podstawowa wiedza z zakresu elektroniki
- Doświadczenie w pracy z urządzeniami wbudowanymi
- Znajomość architektury klient-serwer
- Podstawowa wiedza z Androida

Wykorzystanie technologii VR do przeprowadzenia telekonferencji

prowadzący: Łukasz Jeleń <lukasz.jelen@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest wykonanie:
- mobilnego serwera danych, który dzięki podłączonym kamerom jest w stanie obsłużyć telekonferencję dla kilku użytkowników,
- aplikacji na telefon komórkowy z systemem Android, która pozwala wziąć udział w telekonferencji zarówno w trybie VR jak i standardowym.
Użytkownik w trybie VR ma mieć możliwość sterowania kamerą za pomocą ruchów głowy. Dane mają być wysyłane za pomocą WiFi.

Wymagane umiejętności:
- Programowanie w języku C, C++, Java, Python
- Podstawowa wiedza z zakresu elektroniki
- Doświadczenie w pracy z urządzeniami wbudowanymi
- Znajomość architektury klient-serwer
- Podstawowa wiedza z Androida

Projekt inteligentnego oświetlenia przy użyciu technologii Bluetooth mesh

prowadzący: Maciej Nikodem <maciej.nikodem@pwr.edu.pl>
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest:
- oprogramowanie urządzenia embedded IoT sterującego inteligentnym oświetleniem, które będzie podłączone do sieci Bluetooth mesh
- stworzenie aplikacji webowej/desktopowej do zarządzania siecią urządzeń podłączonych do sieci mesh
Użytkownik powinien mieć możliwość manualnego sterowania oświetleniem, ustawień czasowych oraz dodania sensorów (przykładowo ruchu bądź natężenia światła).

Wymagane umiejętności:
- Programowanie w języku C/C++
- Programowanie Python/Java
- Podstawowa wiedza z zakresu elektroniki
- Doświadczenie w pracy z urządzeniami wbudowanymi

Autonomous Mini Car

prowadzący: prof. dr hab. inż. Michał Woźniak
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest zaprojektowanie i wykonanie:

  • Autonomicznego auta wspomagającego symulację dla systemu inteligentnego parkingu (model fizyczny)
  • Aplikacji komunikującej auto z serwerem za pomocą sieci WiFi
  • Implementacji algorytmu wybrania optymalnej trasy ruchu i uniknięcia kolizji z innymi pojazdami oraz przeszkodami

Wymagane umiejętności:

  • Programowanie w języku C, C++, Java lub Python
  • Podstawowa wiedza WiFi
  • Podstawowa wiedza z zakresu systemu kontroli wersji
  • Podstawowa wiedza z zakresu elektroniki
  • Doświadczenie w pracy z urządzeniami wbudowanymi
  • Znajomość architektury klient-serwer
Smart Parking

prowadzący: prof. dr hab. inż. Michał Woźniak
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest zaprojektowanie i wykonanie:

  • Modelu fizycznego parkingu – makiety wyposażonej w czujniki z komunikacją radiową
  • Bazy danych zawierającej projekt parkingu (na podstawie odczytu z czujników) oraz status dostępności każdego miejsca postojowego.
  • Aplikacji webowej wyświetlającej stopień zajętości parkingu oraz komunikującej się z samochodami
  • Aplikacji (na telefony z systemem Android) komunikującej samochód z parkingiem oraz umożliwiającą wyświetlenie trasy do miejsca postojowego

Wymagane umiejętności:

  • Programowanie w języku Java, SQL, Rest API
  • Podstawowa wiedza WiFi
  • Podstawowa wiedza z zakresu systemu kontroli wersji
  • Znajomość architektury klient-serwer
  • Podstawowa wiedza z Androida
  • Podstawowa wiedza z zakresu wirtualizacji (Docker)
Indoor object recognition from LIDAR using AI

prowadzący: dr inż. Marek Bazan
stan: zarezerwowany

Celem projektu jest:

  • Przygotowanie systemu eksperymentalnego w wybranym języku, pozwalającego na
    wczytanie serii odczytów pochodzących z sensora lidar.
  • Implementacja algorytmu rozpoznawania obiektów, opartego o metody sztucznej
    inteligencji.
  • Wykonanie eksperymentów jakościowych algorytmu

Wymagane umiejętności:

  • Znajomość języka C++, Python lub JavaScript
  • Podstawowa wiedza z zakresu przetwarzania sygnałów
  • Podstawowa wiedza z zakresu uczenia maszyn / systemów wspomagania decyzji