W skrócie – nie. W szczegółach – musisz zrealizować „Projekt zespołowy” bo jest to obowiązkowy kurs specjalnościowy na 6. semestrze studiów inżynierskich (na większości kierunków W4 i kilku W12). Nie musisz jednak w jego ramach współpracować z firmą a prowadzący kurs ma obowiązek zapewnić Ci możliwość realizacji kursu bez takiej współpracy.
Prowadzący, do którego jesteś zapisany na kurs „Projekt zespołowy”, zaproponuje wam inne projekty do realizacji. Skontaktujcie się z nim przed lub na pierwszych zajęciach.
Podobnie jak w przypadku innych projektów możesz zaproponować prowadzącemu (do którego się zapisałeś) realizację własnego projektu. Pamiętaj, że prowadzący nie musi się zgodzić na jego realizację.
Zapisy na projekty zaproponowane przez firmy ruszają po skompletowaniu list prowadzących kursy na 6 semestrze studiów inżynierskich oraz po zakończeniu zapisów wydziałowych, czyli mniej więcej w drugiej połowie lutego. Wybór projektu do realizacji wymaga zgody prowadzącego (lub prowadzących, jeśli członkowie zespołu są zapisani do różnych osób), którą można uzyskać mailowo. Zgłoszenie musi zawierać informację o członkach zespołu, prowadzącym i temacie, który chcecie wybrać. Zgłoszenia są obsługiwane w kolejności napływania.
Tematy zgłaszane przez firmy mają określoną maksymalną liczbę grup (informacja wyświetlana na liście zgłoszonych tematów), które mogą dany temat realizować. Najczęściej jest to jedna grupa, ale zdarzają się wyjątki. Liczbę równoczesnych realizacji projektu określi firma zgłaszając propozycję projektu.
Projekty są zazwyczaj definiowane dla zespołów złożonych z 4-5 osób. Zgłaszając temat firma szacuje jego czasochłonność i określa liczbę osób w grupie, która powinna go realizować. Liczba ta podawana jest przez firmę w zgłoszeniu tematu. Chcąc zarezerwować projekt, grupa musi posiadać liczbę członków zgodną z liczbą podaną przez firmę w zgłoszeniu.
Zapisy na kurs „Projekt zespołowy” wyglądają dokładnie tak samo jak w przypadku innych zajęć. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się wszystkich członków grupy do jednego prowadzącego. Uzgodnijcie z Prowadzącym możliwość realizacji interesującego Was projektu i zgłaszajcie swoją grupę do jego realizacji.
Tak. Każda z firm zgłaszających temat wie, że jego realizacja będzie wymagała zaangażowania jej przedstawicieli w prace projektowe i współpracę z zespołem studenckim. Zaangażowanie to może mieć różne formy, od dostarczenia sprzętu/oprogramowania, przez specyfikację potrzeb i odbiór/akceptowanie postępów projektu, po bezpośrednie zaangażowanie w prace projektowe. Szczegóły ustalicie bezpośrednio z przedstawicielem firmy, w razie potrzeby zawsze możecie liczyć na naszą pomoc.
Tak będzie najprościej, bo w chwili obecnej na Wydziałach nie ma możliwości zapisów studentów z różnych specjalności/kierunków do tej samej grupy kursu „Projekt zespołowy” (te są bowiem przypisane do specjalności). To co można spróbować zrobić to uzgodnić bezpośrednio z prowadzącymi pracę w takiej grupie „między-kierunkowej/specjalnościowej” i sposób oceniania waszych prac na koniec semestru. Zazwyczaj jeden z takich prowadzących pełni rolę wiodącą/główną. Pamiętajcie, że wszyscy prowadzący (do których są zapisani członkowie grupy) muszą się na to zgodzić na początku semestru, przed rozpoczęciem prac! Z punktu widzenia firmy przynależność studentów do specjalności/kierunków zazwyczaj nie jest istotna (chyba, że w zgłoszeniu tematu wskazano kierunek/specjalność).
Prawa do projektów realizowanych w ramach zajęć (nie tylko projektu zespołowego), przysługują wszystkim, którzy ten projekt realizowali. W przypadku przedmiotu projekt zespołowy i realizacji tematu we współpracy z zewnętrzną firmą/instytucją oznacza to, że prawa przysługują studentom i mogą również przysługiwać: uczelni – jeśli pracownik (lub pracownicy) uczelni był zaangażowany w realizację projektu; firmie/instytucji – jeśli jej pracownik był zaangażowany w realizację projektu. W praktyce, w większości przypadków, zarówno Pracownicy uczelni jak i opiekunowie ze strony firmy nie biorą udziału w tworzeniu rozwiązania. W takiej sytuacji całośc praw przysługuje studentom.
Co do zasady prawa do efektów projektów zespołowych przysługują twórcom, czyli grupie studenckiej. Studenci i firma mogą podpisać oddzielną umowę regulującą kwestie praw autorskich. Jeśli firma oczekuje przekazania praw autorskich, to informacja na ten temat powinna być umieszczona w opisie projektu – niemniej jednak warto ten temat poruszyć na pierwszym spotkaniu z przedstawicielem firmy. W przypadku wątpliwości możecie liczyć na naszą pomoc.